banner112

Yunanistan'dan Dikili eski Belediye Başkanı Özgüven'e 'Barış Ödülü'

Yunanistan'ın Midilli Adası'nda 1998 yılında kurulan 'Ege'de Birlikte Var Olma ve İletişim Derneği'nin (SİNİPARKSİ) 20'nci yıl kutlamaları çerçevesinde, Dikili'nin eski Belediye Başkanı CHP'li Osman Özgüven'e 'Barış Ödülü' verildi.

Yunanistan'dan Dikili eski Belediye Başkanı Özgüven'e 'Barış Ödülü'

Yunanistan'ın Midilli Adası'nda 1998 yılında kurulan 'Ege'de Birlikte Var Olma ve İletişim Derneği'nin (SİNİPARKSİ) 20'nci yıl kutlamaları çerçevesinde, Dikili'nin eski Belediye Başkanı CHP'li Osman Özgüven'e 'Barış Ödülü' verildi.

Yunanistan'ın Midilli Adası'nda 'Osman Özgüven'i Onurlandırma Günü' adıyla yapılan etkinliğe Osman Özgüven ailesi ile birlikte katıldı. Etkinliğe ayrıca İzmir'de Türk- Yunan ilişkilerini geliştirmek amacıyla 2000'li yıllarda kurulan 'Ege'de Barış ve İletişim Derneği'nin üyeleri ve davetliler katıldı. Yunanların büyük ilgi gösterdiği etkinlikte, Ada'daki dükkanlara 'Osman Özgüven Onurlandırma Günü' yazılı afişler asıldı. SİNİPARSKİ üyesi, turizmci Fatoş Lazari'nin sunumunu üstlendiği gecede İstanbul'dan gelen Lozan Mübadilleri Vakfı Korosu tarafından hem Türkçe hem de Yunanca mübadele şarkıları okudu.

Etkinlikte konuşan SİNİPARKSİ Başkanı İva Fragkou, "Takdire şayan bu özel günde bizim için çok önemli bir yeri olan, Türk-Yunan halklarının yakınlaşması ve dostluk temellerinin atılmasında yıllar önce çok büyük rol oynamış, barışın öncü mimarlarından Dikili eski Belediye Başkanı Osman Özgüven'i de hatırlayarak, teşekkür etmek üzere bir onur töreni düzenledik. Bu geceki birliktelik iki ülkenin iyi niyetli insanlarının karşılıklı anlayış ve ortak başarıları için yeni bir mozaik taşı olsun. Ülkelerimizi çelişkilere sürükleyen her türlü aşırı ve sivri sese karşı dik durmaya devam edebilelim. Yaklaşık 1 asır önce savaşlar, felaketler, zorunlu göçlerden sonra bile iki büyük lider Eleftherios Venizelos ve Mustafa Kemal Atatürk halklarımızın barış içinde birlikte var olması için sağlam temeller atabilmişlerdi. Bizler de bu sağlam temeller üzerine inşaata devam edelim" dedi.

'OSMAN ÖZGÜVEN BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ'


Midilli eski Belediye Başkanı ve SİNİPARKSİ'nin kurucu başkanı Stratis Pallis de 1987 yılında derneğin kuruluşundan 10 sene önce Osman Özgüven'in ilki gerçekleştirdiğini belirterek, kapalı olan iletişim penceresini sonuna kadar açtığını söyledi. Pallis, şöyle konuştu:

"İki ülke arasında yaşanmış çok ciddi bir krizden birkaç ay sonra iki tarafın yerel yönetim temsilcileri, kültür sanat dernekleri, politikacıları, sadece Lesvoslular değil, tüm Yunanistan'dan katılımcılar Dikili'de buluştu. Orada iletişim ve karşılıklı anlayış için bir araya gelmiş iyi niyetli insanlarla tanıştık. Dostluk ve güven temelleri Dikili'de atıldı. 1 sene sonraki buluşmayı o dönem Midilli Belediyesi organize ederek karşılık verdi. Bu çok verimli etkinlikler tüm politik yelpazeden belediye başkanları, valiler, yerel yönetim temsilcilerini bir araya getirerek sağlam bir dayanışma ruhu doğurdu. Bugün Ege'nin iki tarafında ziyaret, ticaret ve kültürel etkinlikler, sadece ekonomik ve turistik değil, dostluk, barış, işbirliği ve ortak güzel bir gelecek için de güvence olmuştur. Bizlere cesaretli olmayı, önyargılarımızı aşabilmeyi, ülkelerimizdeki sivri milliyetçilik akımlarına karşı dik durabilmeyi, politik amaçlar uğruna günahsız halklar arasına konan engelleri yıkarak iletişim, dostluk ve barış meyvelerinin keyfini çıkarmayı öğreten Özgüven'in önünde sevgi ve takdir ile eğiliyoruz."

Kendisi için düzenlenen etkinlik için teşekkür konuşması yapan Dikili eski Belediye Başkanı Osman Özgüven de şunları söyledi:

"Barış dün olduğu gibi bugün de dünya halklarının ve halklarımızın en önemli sorunlarından biri. Ortadoğu'da Suriye'de yaşananları hep birlikte izliyor, etkilerini yaşıyoruz. Milyonlarca insan ölüyor, yerlerinden ediliyor, göç etmek zorunda bırakılıyor. Midilli ve Dikili göçün yarattığı sorunları birlikte ve çok yakından yaşıyor. Göçmenler egemenlik ve çıkar savaşlarının mağdurları olarak yeni yaşam peşinde koşuyorlar. Bu çerçevede bizlere düşen görev barış için elimizden gelen çabayı göstermek olmalıdır. Savaş ve çatışmaların galibi emperyalist devletler ve emperyalist devletler ve silah tüccarlarıdır. Kaybeden halklardır. Barış için el ele verelim. Biz, dün Dikili ve Midilli yöneticileri olarak halklarımızın barış ve kardeşliği için elimizden geleni yaptık. Bugün de yapmaya devam ediyoruz, etmeliyiz. Yaşasın barış, yaşasın kardeşlik."

Konuşmaların ardından Stratis Pallis, Özgüven'e salonu dolduran Ada halkı ve davetlilerin alkışları eşliğinde 'Barış Ödülü' verdi. Ödül töreninde Ege'de Barış ve İletişim Derneği Başkanı Bülent Tanık ve kurucu üyesi Aliağa eski Belediye Başkanı Hakkı Ülkü de bulundu. Midilli Belediye Başkanı Galinos ise Osman Özgüven onuruna akşam yemeği düzenledi. Gecede Özgüven'e Midilli'ye özgü yöresel hediyeler verildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2018, 15:57
banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100