banner112

Türkiye'nin su kalitesi onlara emanet

Türkiye'nin su kalitesi onlara emanet
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü bünyesindeki tek faal fosforlu pestisit (kalıntı) analiz laboratuvarına sahip olan DSİ (İzmir) 2. Bölge Müdürlüğü’ne Türkiye’nin dört yanından numune geliyor. Her gün ortalama 100 su örneğinde ilaç ve kimyasal madde kalıntıları arayan uzmanlar; son iki ayda 3000 numunede yaklaşık 450 bin parametreye baktı
2011 yılından bu yana sudaki ağır metal analizlerini bünyesinde kurduğu özel laboratuvarda yapan DSİ 2. Bölge Müdürlüğü haziran ayı başından bu yana suda pestisit ( kalıntı) analizleri yapıyor. DSİ bünyesindeki tek faal fosforlu pestisit analiz laboratuvarı olan tesise Türkiye’nin dört yanından numune geliyor.

“2 ayda 3000 su numunesi incelendi”

Su örneklerinde zirai ilaç; böcek ilacı ve kimyasal madde kalıntıları arayan uzmanlar tek numunede yaklaşık 150 parametreye bakıyor. Bir örneğin incelemesi 13 dakika sürerken laboratuvarda son iki ayda 3000 su numunesine bakıldı. 450.000’in üstünde test yapıldı.
Her gün ortalama 100 su örneğinde inceleme yapılan DSİ 2. Bölge Müdürlüğü Kalite Kontrol ve Laboratuvar Şube Müdürlüğü tesislerinden çıkan sonuçlar DSİ veri tabanına işleniyor. Türkiye’nin su politikası ve yatırım programları o veriler ışığında şekilleniyor.
DSİ 2. Bölge Müdürlüğü Laboratuvarları bünyesinde ayrıca klorlu pestisit (kalıntı) testi de yapılabiliyor.
Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2017, 11:30
YORUM EKLE

banner97

banner96