banner112

Şoföre cezayı yine esnaf kesti

Balçova–Urla hattında çalışan bir minibüste şoförün yaşlı bir yolcuya kaba davranışlarda bulunmasının cezasını yine Urlalı şoförler kesti.

Şoföre cezayı yine esnaf kesti
Balçova–Urla hattında çalışan bir minibüste şoförün yaşlı bir yolcuya kaba davranışlarda bulunmasının cezasını yine Urlalı şoförler kesti.


Minibüsteki yaşlı çifti paralarının çıkışmaması üzerine araçtan indirmeye çalışan şoförü araçtaki bir başka yolcu plakasıyla birlikte şikayet etti. Olaya duyarsız kalmayan Urla Şoförler ve Otomobilciler Odası yöneticileri aracı üç gün kapattı, şoförü de 15 gün çalışmaktan men etti. Oda başkanı Günay Öz yaşlı çifti bulup şoföre özür dileteceklerini de açıkladı. Yaşananların esnaf örf ve adetleriyle bağdaşmadığını kaydeden İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu da konuyu Birlik Disiplin Kurulu’na intikal ettirdiklerini söyledi.

Olay Urla’ya İzmir’den yolcu taşıyan bir minibüste yaşandı. Zeytinalanı mevkiinden minibüse binen yaşlı çiftin paraları çıkışmadı. Bunun üzerine şoför diğer yolcuların parayı tamamlama talebine karşın yaşlı çifti araçtan indirmeye çalıştı. Yaşlı kadın ayakta iken ani bir frenle minibüsü durduran şoför, oruçlu olduğu da anlaşılan kadının düşmesine neden oldu. Şoför daha sonra hiçbir şey olmamış gibi yerini bir başkasına devretti ve yolculuğu sigara içerek tamamladı.

ESNAFTAN ÖRNEK HAREKET


Bir yolcunun yaşananları şikayet etmesi ile olayı duyan Urla Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Günay Öz ve oda yöneticileri, adı geçen şoförle görüşerek aracını üç gün kapattı. Ayrıca kooperatif tüzüğü gereği şoför 15 gün çalışmaktan men edildi.

Yaşananların son derece üzücü olduğunu dile getiren Öz, ‘Böyle ağır bir ceza ile herkese bir mesaj vermek istedik. Bu da yetmez. Şoför arkadaşımızı yaşlı çifte götürüp özür dileteceğiz. Zaten kendisi de pişman. Bu tür olayların tekrar etmemesi için gerekeni yapacağız.’ diye konuştu.

Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar ile İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu’ya da konu hakkında bilgi verdiklerini kaydeden Öz, ‘Odamız ve taşıma kooperatifimiz Urla güzergahında ulaşım yapan tüm arkadaşlarımıza kefildir. Araçlarımızda psiko teknik analizden geçen, sabıkası bulunmayan, eğitim almış şoförlerimiz çalışıyor. Yolcuların güvenliği, konforlu seyahati ve rahatı bizim için çok önemli. Tabii ki her yerde böyle yanlışlıklar yaşanabilir ancak lazım geleni vakit geçirmeden yaparak hatamızı telafi etmeye çalışıyoruz. Böyle bir olayın tekrarına müsaade edemeyiz. Yolcularımız gönül rahatlığı içinde araçlarımızdan yararlanabilirler’ dedi.

MUTLU'DAN SERT TEPKİ


Konuyu Birlik Disiplin Kurulu’na havale edeceklerini açıklayan İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu ise, ‘Yaşananlar kabul edilemez. Esnaf sanatkarlar sevgisi, hoşgörüsü, müşteriye saygısıyla bilinen bir camiadır. Bu yüzyıllardır böyledir. Ahilik geleneklerimiz tüketici memnuniyetini, güleryüzü, saygıyı ilke edinmemizi emreder. Bu vasıflarıyla esnaf sanatkarlar Türk toplumunun birleştirici unsuru, güvenilir insanları olmuşlardır. Yapılan hareket son derece yanlıştır, böylesine elit bir camianın yöneticileri olarak gerekeni yapıyoruz. Bu münferit durumun tüm esnaf camiasına mal edilmesine müsaade edemeyiz’ şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2018, 15:14
banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100