Otogar bağlantısının yüzde 68'i tamam

Otogar bağlantısının yüzde 68'i tamam
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca'yı Otogar’a bağlayacak 183 milyon liralık tünel ve viyadük projesindeki yapım çalışmalarını sürdürüyor. Tünelin iki tüpünde toplam 375 metreyi geçen Büyükşehir, toplam 402 fore kazık imalatı yapılan viyadük işinin de yüzde 68’ini tamamladı.

Büyükşehir Belediyesi, Buca ile Bornova arasında açacağı tüneli ile Otogar bağlantısını sağlayacak viyadüklerin yapımına devam ediyor. Buca'daki Homeros Bulvarı'nı Bornova'daki Otogar'la buluşturacak 183 milyon liralık projede çalışmalar, 2 vardiya halinde yürütülüyor.

Sadece Buca girişinden sürdürülen kazma işleminde tünellerin bir tüpünde 185 metre, diğerinde 190 metre ilerleyen Büyükşehir Belediyesi, gelecek ay sonundan itibaren Bornova yönünden de kazıya başlayarak bu çalışmaları çift taraflı olarak sürdürecek. Böylelikle halen yüzeyin 28 metre altından devam eden tünel çalışmaları hız kazanacak. Maksimum derinlik ise bazı bölgelerde 80 metreyi bulacak.

Tünelde 25 iş makinesiyle birlikte 60 işçi, 8 mühendis günde 2 vardiya halinde çalışıyor. Tünel, 'Yeni Avusturya Tünel Açma Yöntemi' (NATM) ile yapılıyor. Projede günlük geoteknik ölçümlerle olası toprak hareketlilikleri de yakından takip ediliyor.

VİYADÜK PROJESİNİN YÜZDE 68’İ BİTTİ


İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent trafiği için kritik önem taşıyan bu büyük yatırım kapsamında ayrıca, tünellerle eşzamanlı olarak, Otogar’a bağlantı için iki viyadük, Kemalpaşa Caddesi ve Kamil Tunca Bulvarı kesişiminde ise 2 taşıt alt geçidi ile çevre yolu otogar bağlantısı için 1 taşıt üst geçidi yapıyor. 280 metre uzunluğunda ve 26 kolondan oluşan birinci viyadük için 144 fore kazığın imalatı tamamlandı. 915 metre uzunluğunda ve 32 kolondan oluşan ikinci viyadük için ise 326 fore kazıktan 258 adedi çakıldı. Viyadük imalatında şu ana kadar toplam 402 adet fore kazık çakan Büyükşehir Belediyesi, böylece bu çalışmaların yüzde 68’ini tamamlamış oldu.


ŞEHİR TRAFİĞİNE GİRMEDEN OTOGAR


2 gidiş – 2 geliş toplam dört şeritli olarak hizmet verecek tünel ve viyadük projesi ile Çamlık, Mehtap, İsmetpaşa, Ufuk, Ferahlı, Ulubatlı, Mehmet Akif, Saygı, Atamer, Çınartepe, Merkez, Zafer, Birlik, Koşukavak, Çamkule, Meriç, Yeşilova ve Karacaoğlan mahalleleri aşılarak Bornova Kemalpaşa Caddesi’nden Otogar'a bağlantı sağlanacak. Homeros Bulvarı ve Onat Caddesi üzerinden İzmir'in en uzun tünelini geçen araçlar, şehrin yoğun trafiğine girmeden Otogar ve çevre yoluna ulaşabilecek. 7 kilometrelik güzergah üzerinde yapılacak tünel ile 2 viyadük- 2 adet alt geçit-1 adet üst geçit ve yol düzenlemelerinin maliyeti 183 milyon TL’yi aşacak. Buca Ufuk Mahallesi ile Bornova Çamkule arasında açılmaya başlanan 2.5 kilometrelik derin çift tüp tünel, aynı zamanda 'tamamı kent sınırları içinde olan en uzun karayolu tüneli' olma özelliğini taşıyacak. İzmirlilerin halen kullanmakta olduğu Bayraklı 1 Tüneli 320 metre, Konak Tüneli 1674 metre, Bayraklı 2 Tüneli ise 1865 metre uzunluğunda.

Daha önce Homeros Bulvarı kısmı için 75.5 milyon liralık kamulaştırma yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi, şu ana kadar Buca Tüneli için 26 milyon lira, viyadükler için ise 10 milyon TL’lik kamulaştırma gerçekleştirdi. DHA
Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2018, 11:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER