Opera binasının temeli, salı günü atılacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, opera binasının temelini 25 Eylül Salı günü atacak.

Opera binasının temeli, salı günü atılacak
İzmir Büyükşehir Belediyesi, opera binasının temelini 25 Eylül Salı günü atacak. Binanın yapımını Sydney, Londra, Berlin, Kopenhag, Moskova ve Şangay'daki opera ve tiyatro binaları gibi dünya çapında eserlere imza atan Avusturyalı Waagner-Biro'nun da yer aldığı konsorsiyum gerçekleştirecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, opera sanatına özel ilk yapım olarak tasarlanan opera binasının temel atma törenini, 25 Eylül Salı günü saat 18.00'de gerçekleştirecek. Karşıyaka Mavişehir'de yer alacak Opera binası, 25 bin metrekarelik arazisi üzerine kurulacak. 130 kişiyle aralıksız devam eden bu çalışmalarda 2 diyafram aleti, 2 ground makinesi, 4 vinç, 3 kazıcılı iş makinesi ve 6 kamyon kullanılıyor. Ayrıca yatay ankrajlarla zemine çimento enjeksiyonu yapılıyor. Fore kazık uygulamalarıyla temelin ıslah edildiği çalışmalar sonucunda, 8 ay gibi bir sürenin ardından betonarme temel inşaatına ulaşılacak.


MİMARİ PROJE YARIŞMASI AÇILMIŞTI


2010 yılında Ulusal Mimari Proje Yarışması ile projesi belirlenen mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi'ne ait alanda yükselecek opera binası, sahip olduğu mimari özellikleri ve teknik donanımıyla uluslararası alanda da ön plana çıkacak. İzmir, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nin ardından Avrupa'nın en önemli sanat binalarından birine daha kavuşmuş olacak. 1435 kullanıcı kapasiteli ana salon ve sahneler, 437 seyirci kapasiteli küçük salon ve sahnesi, prova salonları, opera bölümü, bale bölümü, 350 seyirci kapasiteli avlu-açık performans alanı, atölyeler ve depolar, ana hizmet birimleri, idare bölümü, genel tesisler, teknik merkez ve 525 araç kapasitesine sahip otopark yer alacak. Tesis yaklaşık 73 bin 800 metrekarelik inşaat alanına sahip olacak.
Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2018, 10:00
YORUM EKLE