Konak’ta Pazarcılara HES Kodu Denetimi

Konak Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipler, pazarcı esnafına getirilen Hayat Eve Sığar (HES) Kodu alma zorunluluğu ile ilgili denetim başlattı.

Konak’ta Pazarcılara HES Kodu Denetimi

Korona virüsle mücadele kapsamında İl Hıfzıssıhha Kurulunun aldığı karar uyarınca, mahalle ve semt pazarlarında, pazarcı esnafına Hayat Eve Sığar (HES) Kodu alma zorunluluğu getirildi. Karar sonrası Konak Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipler mahalle ve semt pazarlarında pazarcı esnafına getirilen HES Kodu uygulamasına yönelik denetimlere başladı. İlçe genelinde bulunan on dört pazar yerinde tezgah açan pazarcı esnafına tek tek HES Kodu sorgulaması yapan zabıta ekipleri, HES kodu alamamış pazarcı esnafına mobil uygulama üzerinden nasıl kod alınacağı konusunda destek oldu.

Uygulama Yararlı

HES Kodu uygulamasının yerinde bir uygulama olduğunu belirten pazarcı esnafı, bu ve benzeri önlemlerle Koronavirüs hastalığı ile mücadelede başarıya ulaşılacağına inandıklarını söylediler. HES Kodu denetimi yapan Konak Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin, maske, mesafe ve hijyen ile ilgili denetimlerinin de sürdüğünü belirten pazarcı esnafı, Koronavirüs ile mücadelede gösterdikleri çaba nedeniyle de Zabıta ekiplerine teşekkür etti.

Vatandaş Memnun

Pazar alışverişi yapan vatandaşlar da esnafa HES Kodu alma zorunluluğu getirilmesinin, hastalığın yayılmasını engelleme noktasında alınan yerinde bir tedbir olduğunu söylediler. Vatandaşlar, bu uygulama ile riskli olan pazarcı esnafının belirlenerek halk sağlığının korunmasının mümkün olabileceğini dile getirerek memnuniyetlerini ifade ettiler. HES Kodu denetimlerine ilçede kurulan mahalle ve semt pazarlarında düzenli olarak devam edilecek.

YORUM EKLE