Konak'ta 100'üncü yıla özel sergi

İzmir'de, Konak Belediyesi'nin, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak başlattığı Milli Mücadele Hareketi'nin 100. yılı özelinde düzenlediği, 'İşgalden Kurtuluşa: Bir Milletin Mucizevi Yolculuğu' isimli sergi açıldı.

Konak'ta 100'üncü yıla özel sergi

İzmir'de, Konak Belediyesi'nin, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak başlattığı Milli Mücadele Hareketi'nin 100. yılı özelinde düzenlediği, 'İşgalden Kurtuluşa: Bir Milletin Mucizevi Yolculuğu' isimli sergi açıldı.

İzmir Resim Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi'ndeki serginin açılışını Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, CHP İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta ve sergi küratörü Prof. Dr. Engin Berber birlikte yaptı. Açılışta konuşan serginin küratörü Prof. Dr. Engin Berber, İzmir'de Milli Mücadele Hareketi'nin başlamasının 100'üncü yılı adına yapılan en kapsamlı ve önemli sergi olduğunu söyledi. Serginin hem İzmir'in işgalinin hem de Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a ayak basmasının 100'üncü yılı kapsamında yapıldığını ifade eden Berber, "Birçok kişi, kurum ve kuruluş obje ve fotoğrafla destek oldu. Özel bir müze senaryosu yazıldı. 200'e yakın, Milli Mücadele Dönemi'nden kalma orijinal obje yer alıyor" dedi.

Engin Berber, Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi'nde olan, Mimar Kemalettin Caddesi girişine Türk süvarilerince 9 Eylül tarihinde çekilen el yapımı Türk Bayrağı ve 18'inci Yunan Piyade Alayı'nın Mızıka Takımı ile İnönü Vakfı'ndan Pembe Köşk Müzesi'nden gelen Buhara Cumhuriyeti tarafından İsmet Paşa'ya hediye edilen altın kılıç, İstanbul halkının hediye ettiği 1925 tarihli altın kakmalı kılıç ve İsmet Paşa'nın dürbününün serginin en öne çıkan objeleri olduğunu belirtti.

'Barış ve huzur istiyoruz'

Açılışta konuşan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur da İzmir'in işgalin başladığı ve kurtuluşun simgesi olan bir kent olduğunu belirterek, "Bugün barış, huzur, istikrar dolu bir Türkiye noktasında hepimizin beklentisi var. 100'üncü yılını kutlayacağımız Milli Mücadelemizin en önemli tarihi olan 19 Mayıs 1919'a ithaf edilen bu sergi hem işgal hem de kurtuluşun şehri İzmir'de açılıyor. Birçok yıkım ve yeniden doğuma sahne olan bu kadim kent, aydınlık yüzü ile her zaman Batı'ya dönük olan yüzüyle örnek olmuştur" dedi. Sergiye emek veren, katkı koyan herkese teşekkür etti.

Atatürk'le anı köşesi

Sergiyi Prof. Dr. Engin Berber ve koleksiyoner Cem Üsküp rehberliğinde gezen ve her bir objeyi yakından inceleyen Başkan Abdül Batur, son olarak ziyaretçilere 100'üncü yıl sergisine ait bir anı olması için özel bir yazılımla hazırlanan alanda Atatürk'le Türk kahvesi içerek günün anısına fotoğraf çektirdi. Sergiyi gezen tüm ziyaretçilerin aynı alanda çektirdikleri fotoğraflara Konak Belediyesinin web sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden ulaşabilecekleri belirtildi. Ziyaretçilerini 100 yıllık duygu dolu yolculuğa çıkaran sergi büyük ilgi gördü. Tüm konuklar sergiyi gezerken duydu dolu anlar yaşadı.

Sergi, 23 Mayıs'a kadar gezilebilecek

Yaklaşık bir yıldır hazırlandıkları süren sergi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İnönü Vakfı, TBMM Kütüphanesi, Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi, Balıkesir Kent Müzesi, İzmir Anıtkabir Derneği, koleksiyonerler Cem Üsküp ve Remzi Uluhan Hasdal'ın katkılarıyla açıldı. Sergi 23 Mayıs'a kadar ziyaret edilebilecek.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner92