Karşıyaka Roman Şenliği’ ile coşacak

Karşıyaka Belediyesi tarafından, Roman kültürünün zenginliğini paylaşmak ve tanıtmak amacıyla düzenlenen “Roman Şenliği” için geri sayım başladı.

Karşıyaka Roman Şenliği’ ile coşacak

Konserler, dans gösterileri ve el emeği stantları ile kentte Roman havaları estirecek şenlik; 27 Eylül Cuma akşamı Örnekköy Pazar Yeri’nde gerçekleşecek.


Dans, müzik, eğlence


Örnekköy Roman Toplumu Gençlik Eğitim ve Kalkınma Derneği işbirliğiyle organize edilen şenlik, saat 19.00’da başlayacak. Organizasyona özel olarak hazırlanan ve graffitilerle süslenen alanda ilk olarak, Karşıyaka Belediye Bandosu konuklarla buluşacak. Ardından, Roman Ateşi Dans Grubu sahneye çıkacak. Romanların tanınmış yerel müzik grupları Bergama Tayfa ile Grup 35 de konserleriyle şenlik coşkusunu zirveye taşıyacak.


Geleneksel meslek stantları

Roman vatandaşlar tarafından açılacak stantlarda; hasırcılık, çiçek süslemeciliği, sepetçilik ve kalaycılık gibi geleneksel meslekler tanıtılacak. El emeği ürünler satışa sunulacak. Bölge esnafının tezgahları ile yiyecek stantları da konuklara hizmet verecek. Şenliğe katılmak isteyen vatandaşlar için saat 18.30’da Karşıyaka Belediyesi ana hizmet binası önünden ücretsiz araç kaldırılacak.

Romanlar kentle bütünleşmeli

Şenliğe tüm Karşıyakalıları davet eden Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay “Kültürel çeşitliliğimizin çok değerli bir parçası olan Roman kökenli vatandaşlarımızın kentle daha fazla bütünleşmesini sağlamak istiyoruz. Roman kültürünü yaşatmamız ve doğru tanıtmamız gerektiğine inanıyoruz. Bu amaçlarla gerçekleştireceğimiz buluşmamızda, birkaç saat için de olsa dertleri, üzüntüleri unutup keyifli bir akşam geçireceğiz. Acımızı paylaştığımız gibi, neşemizi de paylaşıp birlik ve beraberliğimizi pekiştireceğiz. Herkesi 27 Eylül’de Örnekköy’e bekliyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2019, 15:04
YORUM EKLE

banner92