Karabağlar'da çöpler birikmeye başladı

Karabağlar'da çöpler birikmeye başladı
İZMİR'in Karabağlar Belediyesi şirketlerinden KAR-BEL'de çalışan 915 işçinin başladığı grev sürerken, ilçedeki çöpler de birikmeye başladı

KAR-BEL'de çalışan 915 işçi, DİSK Genel-İş 5 Nolu Şube ile Karabağlar Belediyesi arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamadığı için greve başladı. Üzerlerinde grev önlükleri olan işçiler, soğuk havaya rağmen ikinci günde Karabağlar Belediyesi önünde grev nöbetine devam ediyor. Bu arada grev nedeniyle ilçenin sokak, cadde ve bulvarlarındaki toplanmayan çöpler dikkat çekiyor. Vatandaşlar ise emek ve hak arayışına saygılı olduklarını vurgulayıp, ancak daha ilk günden çöplerin birikmeye başladığına dikkat çekerek, bir an önce anlaşma sağlanıp grevin son bulmasını istiyor. Belediye önünde grev nöbeti tutan işçiler, Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu'nun rakamlar konusunda kamuoyunu yanlış bilgilendirdiğini iddia öne sürerek, "Bu açıklamalarla halkın karşısında zor durumda kalıyoruz. Başkan giydirilmiş ücretlerle birlikte her ay elimize ayda 3 bin 686 TL ücret geçeceğini söylüyor" dedi. İşçiler geçen aralık ayı maaş bordolarını göstererek sözleşme öncesi ellerine geçen paranın 2 bin 227 TL olduğunu söyledi.

SELVİTOPU AÇIKLAMA YAPMIŞTI
Belediye şirketi KAR-BEL işçilerinin greve başlamasının ardından yazılı bir açıklama yapan Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, "KAR-BEL A.Ş. bünyesinde çalışan bir işçinin sosyal hakları ile birlikte ortalama 3 bin 110 TL aylık geliri bulunmaktadır. Sendika toplu iş sözleşme taslağına göre ortalama yüzde 40'lara varan bir artış talep etmiştir. KAR-BEL A.Ş., DİSK'e bağlı Genel İş Sendikasına, çalışan işçilerin mevcut gelirlerine ek olarak yıllık 43 yevmiye (Yıllık yaklaşık 3 bin 600 TL, aylığa yansıması 300 TL) ikramiye + ücretlere ve sosyal haklara yüzde 7 artış + iki adet bayram fişine ek olarak üçüncü bir bayram fişi (Her bir bayram fişinin ederi 235 TL) teklifte bulunmuştur. Tüm bu teklifler sonucu bir işçinin aylık gelirine yaklaşık yüzde 18.52 (576 TL) oranında artış yansımakta ve mevcut aylık geliri de yaklaşık 3 bin 686 TL olmaktadır. Bu nedenle teklif edilen artış oranı, çalışanlarımızı hayat pahalılığına ezdirmeyecek bir oran olup kamuoyuna saygıyla sunulur" demişti. Mustafa OĞUZ-DHA

DİSK Genel İş'ten Selvitopu'na yanıt

DİSK/Genel-iş Sendikası İzmir 5 Nolu Şube Yönetim Kurulu, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu’nun dünkü yaptığı açıklamalara yanıt verdi. Açıklamada, "Öncelikle demokrasinin kurallarından söz etmek için emekten ve alın terinden söz etmek gerekmektedir. Belediye başkanının halka hesap vermeyi, emekçilerin insanca yaşamak için talep ettiği ücretin hesabını vermek ile tarif ediyorsa orada bir sorun var demektir.
Elbette Karabağlarda yaşayan vatandaş ödediği verginin nereye gittiğini sorgular, sorgulamalıdır. Ancak hiçbir vatandaş işçiye, emekçiye verilen alın terinin hesabını sormaz. Bu ülkede işçinin aldığı ücretin yoksulluk sınırının altında olduğunu, aile ve çocukları ile hangi güçlüklerle yaşam savaşı verdiğini bilir. KAR-BEL emekçilerinin hiç kimseden ne avanta, ne ihale ne de kayıt dışı para talebi yoktur. Sadece verdiği emeğin karşılığında insanca yaşayabilecek , kimseye muhtaç olmadan çocuklarının ihtiyacını sağlayacak ücret istemektedir. Emekçilerin bu talebi Toplu Sözleşmeden doğan ve dünyanın hiçbir yerinde reddedilmeyen bir haktır.
Bu hakkımızı alıncaya kadar mücadelemiz sürecektir. Sosyal Medya üzerinde KAR-BEL Emekçisine ve sendikamıza yapılan saldırıyı kınıyoruz" denildi.
Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2017, 09:47
YORUM EKLE

banner97

banner96