banner112

İzmir Metro Narlıdere'ye gidiyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1 milyar liralık Fahrettin Altay- Narlıdere metro hattının temelini törenle attı.

İzmir Metro Narlıdere'ye gidiyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1 milyar liralık Fahrettin Altay- Narlıdere metro hattının temelini törenle attı. Narlıdere Metrosu için 176 milyon Euro’luk uluslararası kredinin sözleşmesini imzaladığını, Buca Metrosu’nun 500 milyon Euroluk kredisinin de hazır olduğunu açıklayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Daha öncekiler gibi, bu projelerin eti de bizim, kemiği de. Kanunen devletin belediyeye vermesi gereken paranın dışında ne bir proje desteği, ne de bir tek kör kuruş yardım aldık" dedi.

İzmir Metrosu’nun 4. aşaması olan Fahrettin Altay- Narlıdere hattının temeli Balçova’da düzenlenen törenle atıldı. Törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yanı sıra CHP İzmir milletvekilleri Atilla Sertel ve Tacettin Bayır, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, ilçe belediye başkanları ve meclis üyeleri katıldı. Genç ressam Ertan Kızıldağ, kendi çizdiği Aziz Kocaoğlu karakalem portresini Kocaoğlu'na hediye etti.


'SELÇUK HATTINDA SİNYALİZASYON YOK'


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 8 Eylül'de açılışı yapılan Torbalı-Selçuk İZBAN hattının hala bitmediğini, tek hat üzerinden yolcu taşındığını, sinyalizasyonunun olmadığını, telsiz telefonlarla bir trenin gidip geldiğini, Selçuk’ta yaşayanların da fiyat politikasından rahatsız olduğunu bu nedenle ‘gittiğin kadar öde’ sistemini Selçuk’ta uygulamadıklarını anlattı.

'176 MİLYON EUROLUK KREDİ TAMAM'


Temelini attıkları Narlıdere metrosu için 176 milyon Euro’luk uluslararası kredinin sözleşmesini imzaladığını ifade eden Kocaoğlu, "Bu işin kredisi tamam. Ulaştırma Bakanlığı Alt Yapılar Genel Müdürlüğü’nde onaylanan 13.5 kilometrelik Üçyol- Buca metro hattımız için de Kalkınma Bakanlığı bir üst yazı yazıp Yüksek Planlama Kurulu’na gönderecek. Bu kurul Başbakan ve 8 bakandan oluşuyor. YPK onayladığında, onun da ihalesine çıkacağız. Buca metrosu için 500 milyon Euro’luk, Türk lirası olarak yaklaşık 3 milyar liralık, siyasetçilerin dediği gibi eski parayla 3 katrilyonluk krediyi alıp Buca’da metroyu götürmek için her türlü hazırlığı yaptık" dedi.

İhale bedeli 1 milyar 27 milyon TL olan Narlıdere metrosunun yapım süresi 42 ay olarak planlandı. 7 istasyondan oluşan hatta Balçova, Çağdaş, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastane, Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF), Narlıdere, Siteler ve son olarak Kaymakamlık durakları olacak. DHA

 

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2018, 13:47
banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100