İzmir Büyükşehir'de TİS sevinci

TÜM BEL-SEN ile İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ona bağlı kuruluşları ESHOT ve İZSU Genel Müdürlüklerinde çalışan 5 bin 760 memuru kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı. Memurların ek ödentisine ikramiyelerle beraber yüzde 72 oranında zam yapıldı.

İzmir Büyükşehir'de TİS sevinci

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Tüm Bel-Sen İzmir 1 No’lu Şube arasında 29 maddeyi kapsayan toplu iş sözleşmesi (TİS) imzalandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de katıldığı bir törenle imzalanan ve 5 bin 760 memuru kapsayan toplu iş sözleşmesinde memurlara, sosyal hakları da dahil olmak üzere yüzde 72 oranında zam yapıldı. Yeni sözleşmeyle daha önce bin 50 lira olan TİS ödentisi bin 600 liraya çıkarıldı. Ayrıca ilk kez memurlara üç ayrı ikramiye ödenmesi sözleşmeye bağlandı. Aylık ortalama 200 TL’ye denk gelen ikramiyelerle birlikte memurların TİS kapsamında maaşlarına ek olarak belediyeden aldığı bin 50 liralık ödenti bin 800 liraya çıkmış oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde ger& ccedil;ekleşen imza törenine TÜM BEL-SEN Genel Başkanı Erdal Bozkurt ile sendika temsilcileri, belediye bürokratları ve memurlar katıldı.

Ya hep beraber ya hiç birimiz

Törende memurlara seslenen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer imza töreninden önce yaptığı konuşmada, “Bugün burada alkışlarla güler yüzle birlikte olmak her şeye değer ve her şeyden güzel. İyi ki başkan olarak seçilmişiz ve sizlerle beraber bu yolculuğu sürdürüyoruz. Tek tek her birinizle gurur duyuyorum. Bugün birlikte yürüttüğümüz o çalışmada Türkiye’ye örnek olacak çalışmalar yapıldı. Sandık konularak tek tek sizlerin düşüncesini almak önemliydi. Ankara ve İzmir’e bakanlar aradaki büyük farkı görecekler. Biz başka bir şeyin mümkün olduğunu gösterdik. Omuz omuza daha iyi bir belediyenin kurulmasının mümkün olduğunu gösterdik. Örgütlü güç güçtür, örgütsüz gü&c cedil; güç değildir” şeklinde konuştu.

“Bizi ötekileştirme, ayrıştırma tuzaklarına inat, ‘kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz’ diyeceğiz” diyen Başkan Soyer, “Örgütlü güç olmanın tek sloganı ‘kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz’ diyebilmektir. Bugün bunu hep birlikte söylemiş oldunuz. Asıl iş bundan sonra başlıyoruz. Biz bütün İzmirliye ‘kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz’ dedirtmeliyiz” dedi.

Sözleşmeye sahip çıkacağız

Sık sık alkışlarla kesilen konuşmasında Başkan Tunç Soyer, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Bu toprakların bize bahşettiği zenginliklerle uyumlu bir hayatı kurabilelim. Bizim büyük zorunluluklarımız var, bizim mazeretimiz yok. Biz toz kondurmayacak şekilde o umudu büyütmek, başka bir İzmir ve Türkiye’nin mümkün olduğunu buradan göstermek zorundayız. Hep beraber mutlu bir hayat için bunu yapmak zorundayız. Bu daha başlangıç mücadeleye devam. İmzaladığımız sözleşmeye sonuna kadar sahip çıkacağız. Hiçbirinizin endişesi olmasın. Canla, başla, aşkla sahip çıkacağız”.

Sözleşmede neler var?

- Aylık sosyal denge tazminatı: Net 1.600 TL.

- İkramiyeler: 1 Mayıs ve 29 Ekim’de net 750’şer TL, Kurban Bayramı’nda net 1000 TL.

- Personelin 0-6 yaş arası çocuklarının faydalanacağı kreş sayısının artırılması için İBB idaresi, İZELMAN ve sendikamızca ortak çalışma yürütülecek.

- Hizmet binalarında emzirme odaları açılacak.

- Ulaşım kartı, BİSİM ve arabalı vapurlarda da geçerli olacak.

- Çalışanlar personel kimlik kartını göstererek, Buz Pisti ve Doğal Yaşam Parkı’ndan eşleri ve çocukları ile birlikte ücretsiz yararlanacak.

- Çalışanlar personel kimlik kartını göstererek, belediye kurumlarınca işletilen spor, kültür ve benzeri tesislerden eşleri ve çocukları ile birlikte ücretsiz yararlanacak.

- Personelin eş ve çocuklarıyla birlikte gitmesi için ücretsiz kültür sanat etkinliği, gezi ya da piknik düzenlenecek.

- Talep halinde, hastalanma, cenaze, düğün, taşınma gibi durumlarda kurum aracı ve şoförü tahsis edilecek.

- Doğal afete maruz kalan çalışanlara kurum tarafından gerekli yardım ve kolaylık sağlanacak.

- İşveren, mesai saatleri dışında göreve çağırdığı personele araç tahsis edecek.

- Memuriyet mahalli dışında görevlendirilen personele ödenen harcırah konusundaki sıkıntıların kaldırılması amacıyla, idare bir iç genelge yayınlanacak.

- 2020 yılı için görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları açılacak.

- 8 Mart’ta kadın personellere, 3 Aralık ve 10-16 Mayıs haftasında bir gün engelliler ve 18 Mart’ta şehit yakınları, 19 Eylül’de gazi yakınları izinli sayılacak.

- Çalışanların mesai saatleri, resmi ve idari izinlere denk geldiğinde, bu süreler yıllık izinden sayılmayacak.

- İlçelerde görev yapan tahsildarların sorunsuzca para yatırabilmesi için Vakıfbank dışında herhangi bir kamu bankasıyla daha anlaşma yapılacak.

- İşveren çalışanlara ev taşıma sırasında izin ile gerekli kolaylığı sağlayacak.

- Tedavisi yurtiçinde resmi kurumlarca yapılamayan hastalıkların tedavi giderleri, özel kuruluşlarda ve gerekirse yurtdışında işveren tarafından karşılanacak.

- Yılda bir kez Eşrefpaşa Hastanesi’nde zorunlu tam teşekküllü check-up yapılacak. Bulgular olumsuz çıktığı takdirde daha ileri tetkikler de işveren tarafından karşılanacak.

- İşveren, çalışanın işyeri ve sevk edildikleri hastane arasında olanaklar ölçüsünde araç tahsis edecek.

- Sağlık kurulu raporları hariç, rapor hakkı 25 günden 28 güne çıktı.

- İBB, İZSU ve ESHOT’ta Mobbingle Mücadele Kurulları kurulacak.

- İşveren, işyerleri, yemek molaları vb. durumlarda çalışanların yararlanacağı miktarda yerel, ulusal gazete ve dergi bulunduracak.

- Yemekhane sayısı artırılacak ya da çalışanların o bölgedeki resmi kurumların yemekhanelerinden yararlanması sağlanacak.

- Koruma ve güvenlik çalışanlarının maktu mesailerinin ödenmesi için gerekli çalışmalar yapılacak.

- Zabıta personelinin mesai süresi ve çalışma süresinin daha etkin ve verimli hale getirilmesi için sendika ve işveren birlikte çalışma yürütecek.

- Çalışanların görevlerini yaparken özel ve tüzel 3. kişilere zarar vermeleri halinde, aleyhlerine açılacak davalarda işveren hukuki destek sağlayacak.

- Hizmet binalarında yetkili sendikaya bir temsilcilik odası tahsis edilecek.

- Ailesinin şikâyeti üzerine eşine şiddet uyguladığı tespit edilen çalışanın, sözleşmeden doğan mali ve sosyal hakları eşine ödenecek.

YORUM EKLE

banner92