banner112
banner111

Efes Tarlası Bakkalı, 1 yaşında

Küçük üreticiye destek olmak, kadınların el emeği gıda ürünlerini değerlendirmek ve kooperatifçiliğe katkı sunmak amacıyla hayata geçen Efes Tarlası Bakkalı 1 yaşını doldurdu.

Efes Tarlası Bakkalı, 1 yaşında

Efes Tarlası Bakkalı açıldığı günden bu yana Efes Selçuk’ta yaşayan 60 kadın üreticiden ve Türkiye’de faaliyet gösteren 26 kooperatiften 346 bin TL tutarında ürün alındı. Sadece Efes Selçuk’ta yaşayan kadın üreticilerden Selçuk Efes Tarımsal Kalkınma Kooperatifi aracılığıyla 161 bin TL tutarında ürün alındı.

Efes Tarlası Bakkalı açıldığı günden bu yana tüketiciyi temiz gıda ile buluşturma hedefiyle hizme verirken, ilçede yaşayan kadınların evlerinde ürettikleri tarhana erişte, reçel, salça ve meyve kurusu gibi ürünlerin değerlendirilmesine ve kooperatifçiliğin desteklenmesine katkı sunuyor. Efes Tarlası Bakkalı’nda satılan her ürünün üzerinde üretici kadınların isimleri de yer alıyor.

Efes Tarlası Bakkalı ile üretimde kadının adı var

Efes Tarlası Bakkalı’nda evde yaptığı ürünleri satan Pelin Demirezen, kendi yetiştirdiği ürünlerden ürettiği ürünleri tüketici ile buluşturmanın büyük bir mutluluk olduğunu belirterek, “Kendimi bildim bileli toprakla, tarımla uğraşıyorum. Yılın dört mevsimini toprakla geçiyoruz.   Kendi yetiştirdiğim ürünlerden elde ettiğim kuru üzüm, pekmez, reçel, toz biber gibi ürünleri Efes Tarlası Bakkalı’nda satıyorum. Bize bu olanağı sunan Belediye Başkanımız Filiz Ceritoğlu Sengel’e,  Selçuk Efes Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Gürsu Özütürk ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Efes Tarlası Bakkalı’nda ürünlerini satmanın kendisine yeni arkadaşlıklar kazandırdığının da altını çizen Berrin Yakak, “ Yaptığım reçelleri Efes Tarlası Bakkalı’nda satıyorum. Reçel yaptığım ürünleri bahçemde yetiştiriyorum. Benim için güzel bir deneyim oldu. Mutluyum. Belediye Başkanımıza, kooperatif başkanımıza ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Gökçealan’da açtığı dükkanın yanı sıra Efes Tarlası Bakkalı’nda da ürünlerini satan Neriman Tunçak ise “Ben çiftçi bir aileden geliyorum. Kendi tarlamızda ürettiğim ürünleri herkesle buluşturmak, emek verdiğim bir şeyden kazanç elde etmek çok güzel bir şey. Her zaman bize destek olan Filiz Başkanımıza ve Gürsu Ablamıza teşekkür ediyorum” dedi.  

Bir diğer kadın üretici Emiş Akduman, yaptığı birçok ürünü Efes Tarlası Bakkalı’nda sattığını ve bundan çok mutlu olduğunu belirterek, “Doğal, evde kendimize yaptığımız gibi tarhanamızı, eriştemizi, nar ekşisi, toz biber gibi ürünler yapıyorum. Filiz Başkanımıza, kooperatifimize çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2021, 16:00
YORUM EKLE

banner101

banner100