Dersimiz: Baba olmak

Konak Belediyesi çocukların gelişiminde babalığın önemine dikkat çekmek adına çok farklılık bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

Dersimiz: Baba olmak
Konak Belediyesi çocukların gelişiminde babalığın önemine dikkat çekmek adına çok farklılık bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) tarafından belirlenen ‘ilgili babalık’ temasından yola çıkarak uygulamaya konulan ‘İlk İş Babalık’ eğitimleri Konak Belediyesi’nin baba olan personeline verilmeye başlandı. İki kurum arasında yapılan protokolle hayata geçen ‘Baba Destek Programı (BADEP)’ kapsamında belediyede çalışan babalara çocuk gelişimine yönelik eğitimler veriliyor.

470 BABA DERS ALIYOR


‘İlk İş Babalık’ eğitimine 3-11 yaş arası çocuğu olan toplam 470 erkek çalışan katılıyor. Eğitimlerde babalara çocuklarıyla doğru iletişimin nasıl olacağı, ilişki, ilgi, tutum, davranış, paylaşım konularında bilgiler veriliyor. Aynı zamanda onlara çocuklarıyla nasıl keyifli zaman geçirip oyun oynamaları gerektiği belirtilirken, bu sayede çocuklarda kalıcı ve olumlu zihinsel, fiziksel, sosyal ve duygusal becerilerin geliştiği vurgulanıyor.

İLK DERS ÇOCUK HAKLARI


Konak Belediyesi Kadın, Sosyal Politikalar ve Projeler Müdürlüğü çatısı altında düzenlenen eğitimler 25’şer kişilik gruplar halinde veriliyor. Haftada iki saat olmak üzere toplam 10 hafta sürecek etkinliğin ilk etabı Konak Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, Zabıta Müdürlüğü, Fen İşleri Müdürlüğü ve Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nden erkek personelinin katılımıyla geçekleştirtildi. Eğitimler Konak Belediyesi Zeytinlik Semt Merkezi’nde verildi. Eğitime katılan babalara ilk derste Çocuk Hakları Konusu’nda bilgi verildi. Rehber öğretmen Mansur Ozan Yılmaz, Çocuk Hakları’nın temelinde Yaşam Hakkı, Gelişim Hakkı, Korunma Hakkı ve Katılım Hakkı olduğunu söyledi. Yılmaz işlenecek konular arasında; Babanın Rolü, Aile Tutumları, Dinleme ve Anlatma, Zihinsel Gelişim, Bedensel ve Cinsel Gelişim, Çocukla Zaman Geçirmek ve Oyun, Yaşam Zorlukları ve Baba gibi ana başlıklar altında konuların işleneceğini de söyledi. Ayrıca eğitimlerin sonunda eğitimlere katılan babaların eşleriyle de anket çalışması yapılacağının bilgisini verdi.

SERTİFİKALI BABA OLACAKLAR


24 yıldır çocuklarla ilgili bilimsel eğitim ve savunu çalışmaları yürüten AÇEV, babaların çocuk gelişimi konusundaki rollerini güçlendirmek amacıyla 1996 yılından bu yana babalara yönelik eğitimler düzenliyor. ‘İlk İş Babalık’ eğitimi ile de babaların çocuk bakımı ve gelişiminde sorumluluk üstlenmesinin ve çocuklarıyla karşılıklı, yakın ilişki kurmasının önemine dikkat çekilen eğitimlere belediyenin diğer müdürlüklerinde çalışan babalar da katılacak. Yetkililer, eğitimlerin iki ayrı gurupta verildiğini, salı günleri Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde, çarşamba günleri de Zeytinlik Semt Merkezi’nde yapıldığını kaydetti. Eğitimler sonunda katılımcılara sertifika da verilecek
Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2018, 15:15
YORUM EKLE

banner101

banner100