banner112

Datça alevlere teslim! İki bölge tahliye edildi

Muğla'nın Datça ilçesinde çıkan orman yangını şiddetli rüzgarın etkisiyle büyüyor. Alevlerin Hayıtbükü ve Kabaklarlı Plajı'na kadar ilerlemesi üzerine jandarma bölgede tahliye kararı aldı. Bölgeye gelen Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, gece görüş sistemine sahip yangın söndürme helikopterinin, Datça'da ilk kez kullanılacağını belirterek, "Biz, Marmaris'te daha beterini gördüğümüz için, burada çok şükür daha erken kontrol altına alınacaktır" diye konuştu. Havanın kararmasıyla söndürme çalışmalarının karadan devam ettiği bölgede oldukça şiddetli olan rüzgarın yarın sabah saatlerine kadar etkili olması bekleniyor.

Datça alevlere teslim! İki bölge tahliye edildi

Muğla'nın Datça ilçesinde öğle saatlerinde çıkan yangın kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

Datça ilçesinde bağlı Mesudiye Mahallesi'nde başlayan yangın, bölgedeki şiddetli rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüdü.

Ekiplerin yangının etrafını çevirme çabasına rağmen alevler büyüdü.

EVLER TAHLİYE EDİLDİ
Çok sayıda orman işçisi, arazöz ve iş makineleriyle yangının yerleşim birimlerine ilerlememesi için tedbir alındı. Alevler bazı yazlık evlere ulaştı, hasar görenler oldu.

Çok sayıda ev de tahliye edildi.

Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, yangında 10 uçak, 16 helikopter, 107 arazöz, 13 iş makinası ve 595 personel görev alıyor.

Belediyelerin itfaiye ekipleri ve askerler de söndürme çalışmalarına destek veriyor.

GECE GÖRÜŞLÜ SÖNDÜRME HELİKOPTERİ İLK KEZ KULLANILDI
Bölgeye gelerek, incelemelerde bulunan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, gece görüş sistemine sahip yangın söndürme helikopterinin, Datça'da ilk kez kullanılacağını söyledi.

Yangından en fazla etkilenen Hayitbükü koyuna gelen Bakan Kirişci, şunları söyledi:

"Gece kullanılabilen helikopterler ilk kez burada denenecek. Bakalım nasıl sonuç alacağız. Biz, Marmaris'te daha beterini gördüğümüz için, burada çok şükür daha erken kontrol altına alınacaktır. Rahat olun" diye konuştu.

YARALANANLAR OLDU
Datça Kaymakamı Mesut Çoban da yangın dolayısıyla Mesudiye Mahallesi'nin üst kısmındaki ormanlık alanda bulunan 20 evin tahliye edildiğini söyledi.

Bu evlerden ikisinin zarar gördüğünü aktaran Çoban, ayrıca 1'i orman işçisi 5 kişinin yaralandığını kaydetti.

TATİLCİLER BÖLGEDEN TAHLİYE EDİLDİ
Öte yandan alevlerin Kabaklarlı Plajı'na kadar ilerlemesi üzerine jandarma bölgede tahliye kararı aldı.

Jandarma, Hayıtbükü ve Kabaklarlı çevresindeki konaklama tesisi ve evlerde kalan tatilcilerden bölgeyi boşaltmalarını istedi.

Bunun üzerine yanlarına özel ve değerli eşyalarını alan tatilciler, kendi araçlarıyla bölgeden ayrılmaya başladı.

Bölgeyi terk eden yaklaşık 2 bin kişi Palamutbükü'ne yönlendirildi. Datça Kaymakamı Mesut Çoban, tatilcilerin bölgeden ayrılmaya başladığını belirterek, "İşletme sahipleri ise kendi istekleriyle kalmayı tercih etti" dedi.

Datça-Mesudiye karayolu, yangın nedeniyle geçici süre ulaşıma kapatıldı.

Jandarma ekipleri bölgeye görevliler dışında girişlere izin vermiyor. Orman işçileri ve itfaiye ekipleri yangının bölgedeki diğer evlere sıçramaması için çaba gösteriyor.

Öte yandan, söndürme çalışmalarına katılmaya giden bir itfaiye aracı devrildi. Hafif yaralanan 3 itfaiye erine sağlık ekiplerince olay yerinde müdahale edildi.

RÜZGARLA MÜCADELE
Bölgedeki rüzgarın 60 kilometreye kadar çıktığı ifade ediliyor. 

NTV Meteoroloji Editörü Dilek Çalışkan, şiddetli rüzgarın özellikle gece 03.00'e kadar süreceğini belirtti.

Bu gece yarısının çok riskli olduğunu da açıklayan Çalışkan, ''Rüzgar sabah saatlerinden itibaren hafileyecek. Bu saatlerden sonra da şiddetlenmesini beklemiyoruz'' dedi. 

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2022, 11:05
banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100