Başkan Soyer'den AKP'ye 'arbede' yanıtı: İzmir adına utanç verici

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yaşanan arbede sonrasında yaptığı yazılı açıklamada, olayı yargıya taşıyacaklarını belirterek yazılı bir açıklama yaptı. Pek çok CHP'li isim de sosyal medyadan AKP'ye tepki gösterdi. DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı da AKP'yi kınayan bir açıklama yaparak "Emekçileri tehdit etmişlerdir" dedi.

Başkan Soyer'den AKP'ye 'arbede' yanıtı: İzmir adına utanç verici

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, AKP İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi AKP Grup Başkan Vekili Özgür Hızal’ın da aralarında bulunduğu grubun, Çiğli İleri Biyolojik Arıtma Tesisi'ndeki basın açıklaması sırasında güvenlik görevlileri ile yaşadıkları arbedeye ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Soyer açıklamasında; "Bugüne dek kent yönetiminde demokrasi ve uzlaşıyı esas alan, her konudaki eleştiri ve önerileri hoşgörüyle dinlemeyi görev bilmiş bir yerel yönetimin ve işini yapmak dışında kusuru bulunmayan personelinin böylesine hukuk dışı bir muhalefet yaklaşımını hak etmediğini üzülerek dile getirmek zorundayım. Başta AK Parti İl Başkanı ve Meclis Grup Başkanvekili olmak üzere bugün AK Parti'li bir grup siyasetçinin statüsü yasayla belirlenmiş özel koruma alanındaki, Çiğli İleri Biyolojik Arıtma Tesisi'ne hiçbir yetkiliye haber vermeden baskın yaparak, hukuksuzca girmeye çalışmaları, bu sırada nezaket sınırları içinde görevini yapan güvenlik personeline hakaretler yağdırmaları, darbetmeleri, tehditler savurmaları İzmir adına utanç vericidir. AK Parti İl Başkanı'nın, AK Parti Grup Başkanvekili'ni de yanına alıp tekrarından bile hicap duyacağım ifadeler kullanarak sergilediği tavırlar apaçık bir provokasyon çabasıdır" ifadelerini kullandı.

'KURUM YETKİLİLERİ BİLGİLENDİRİLMEDİ'

"İster AK Parti'den, ister başka bir siyasi partiden, dileyen herkes kurum yetkililerine haber vererek, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hizmet ve faaliyet alanlarına ziyarette bulunabilir ve en iyi şekilde ağırlanır" diyen Soyer açıklamasını şöyle sürdürdü: "Ancak iş güvenliği ve sağlığı açısından riskler bulunduran özel tesislerin kapısına dayanarak, 'Benim kim olduğumu biliyor musun?' tarzında yaklaşım sergilemek, güvenlik personelini darbederek ve zor kullanarak içeri girmek, istedikleri karşılığı vermeyen güvenlik personelini tahrik etmeye çalışmak, hakaretler yağdırmak Türk Ceza Kanunu kapsamında işlem gerektiren davranışlardır. İzmir Büyükşehir Belediyesi emekçileri sahipsiz değildir. Arkasına iktidar gücünü aldığını varsayarak aklına her eseni yapabileceğini, emekçilere zulmedebileceğini düşünen bu zihniyeti şiddetle kınıyorum. Yasalara karşı bu davranışlara sessiz kalmayacağımızın, gereğinin yapılması için yargıya başvuracağımızın da bilinmesini istiyorum."

 

SOYER, GÖRÜNTÜLERİ SOSYAL MEDYADAN PAYLAŞTI

Öte yandan, Soyer sosyal medya hesabından, olay anına ilişkin görüntüleri paylaşıp, "AKP İl Başkanı ve ekibi, arıtma tesisimize izinsiz girmeye çalışıp, görevini yapan emekçilerimize zorbalık yapıyor. Belediyemizden izin isteseydiniz verilirdi. Hatta ben de gezdirebilirdim. Ancak çalışanlarımıza yaptığınız zorbalığı asla hoş görmeyiz. Suç duyurusunda bulunacağız. Her türlü zorbalığa ve hakarete rağmen provokasyona gelmeden işini yapan emekçilerimize teşekkür ederim. Her zaman yanınızdayım" ifadelerine yer verdi.

'BİLDİRMİŞ OLSALARDI BU TATSIZ OLAY YAŞANMAZDI'

Soyer'in ardından sosyal medya hesabından açıklama yapan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, şu ifadelere yer verdi:

"İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Çiğli Atıksu Arıtma tesisi girişinde yaşanan olayı üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım. AKP İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ve İBB Meclis Üyesi Özgür Hızal, bir telefonla ziyaretlerini önceden kuruma bildirmiş olsalardı, bu tatsız olay yaşanmazdı. Her ikisi de hukukçu olan sayın mevkidaşım ve İBB meclis üyesinin, özel güvenlik görevlilerin 5188 sayılı yasa uyarınca görev alanlarında kolluk kuvvetlerinin birçok yetkisine haiz olduğunu bilmeleri gerekir. Sadece görevlerini yapmaya çalışan özel güvenlik görevlileri üzerinden gündem yaratmaya çalışılması hiç hoş olmamıştır. Elbette İzmir'de muhalefette olan AKP istediği konuda basın açıklaması yapma özgürlüğüne sahiptir. Ancak, CHP İzmir olarak biz bu tür açıklamalar öncesinde, nasıl ilgili devlet kurumlarıyla iletişime geçiyorsak ve kolluk kuvvetlerinin güvenlikle ilgili hassasiyetlerini gözetiyorsak, kendilerinin de kurumların işleyişine ve güvenlik hassasiyetlerine saygı göstermesi gerekir." (DHA)

MURAT BAKAN DA TEPKİ GÖSTERDİ

 MEMİŞ SARI: EMEKÇİLERİ TEHDİT ETMİŞLERDİR
Konu hakkında açıklamada bulunan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı olaya tepki göstererek "Ne yazıktır ki AKP il Başkanları memleketin her yerinde kendilerini kamuda yönetici olarak görüyorlar. Parti devleti anlayışında her şeyi kendilerine mubah gören AKP İl Başkanı ve yanındakiler bugün İZ-SU Çiğli arıtmada üyelerimize karşı çirkin ifadeler kullanmış ve üyelerimize tehditler savurarak emeği için alın teri döken emekçileri tehdit etmişlerdir.  Biz sizin işçi sınıfına, emekçilere nasıl baktığınızı biliyoruz. Tehditleriniz zorbalıklarınız bizi demokrasi ve özgürlük mücadelemizden bir adım dahi geri attıramayacaktır. AKP’ li yöneticiler ülkeyi kendi tapusundaymış gibi görüp kaymakam odalarını işgal etmeler, kolluk küvetlerini izaya sokmaları ve buna benzer bir çok kamusal alana müdahaleleri mevcuttur. Ama biz emekçiler yapmış olduğunuz tehditlere boyun eğmeyeceğimizi tüm kamuoyuyla paylaşırız. Üyelerimizden özür dilemeye davet ediyoruz."

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2022, 18:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100