Sabrın ve inceliğin sanatı

Sabrın ve inceliğin sanatı
400 yıllık Kat’ı sanatı Buca'da yeniden canlandı. Belediye Başkanı Levent Priştina'nın eşinin de katıldığı kurslarda, büyük sabır isteyen bu sanatı yapan kadınların eserleri büyülüyor

Unutulmaya yüz tutmuş sanatları canlandırmak için yoğun mesai harcayan Buca Belediyesi, tarihi 17. Yüzyıla kadar uzanan Kat’ı sanatını ücretsiz hobi kursuyla canlandırıyor. Kağıt ve deri malzemelerin kesilip, büyük bir dikkat ve sabırla işlenmesiyle üç boyutlu olarak oluşturulan Kat’ı eserleri Buca Belediyesi Kadın Aktivite Merkezi’nde açılan kursta yaşatılmaya çalışılıyor.
Zaman, sabır, incelik ve dikkatin sanatı olarak da bilinen Kat’ı sanatını öğrenmek isteyen Bucalı kadınlar, Merkezde açılan ücretsiz kursa yoğun ilgi gösteriyor. Haftada üç gün, 09.30-16.30 saatleri arasında 6 ay süresince verilen ücretsiz Kat’ı sanatı kurslarına katılan Bucalı kadınlar, eğitmenleri eşliğinde yok olmaya yüz tutmuş bir sanatı yeniden yeşertiyor.

BİR ESER 6 AYDA BİTİYOR

Buca Halk Eğitim Merkezi’nin desteğiyle açılan kat-ı kursuyla muhteşem eserlere imza atan kadınlar, uzun ve özenli çalışmalarıyla değerli bir sanatı tüm ihtişamıyla ortaya koyuyor. Tablolarında birbirinden muhteşem renk ve desenlere yer veren kursiyerler tarihten gelen öğretilere hünerli elleriyle hayat veriyor. En ufak bir eserin tamamlanmasının 5-6 ayı bulduğu çalışmalara katılan Bucalı kadınlar Buca Belediyesi’nin kendilerine terapi gibi gelen sanat kursları düzenlemesinden büyük memnuniyet duyuyor. Bucalı kadınlar, temizlik, yemek, çamaşır uğraşlarından sonra Merkez’e gelerek değerli bir sanatı öğrenmenin kendilerine huzur verdiğini belirtiyor.

Başkanın eşi de kursa katılıyor
Kat-ı sanatının muhteşem örnekleriyle Buca Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl açtığı sergide tanışan Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina’nın eşi Ahu Piriştina da bu tarihi sanatı öğrenmek için Merkez’in kurslarına katılanlar arasında. Büyük bir sabırla tablosunu işleyen Ahu Piriştina, yıllar içinde kaybolan bir sanatı öğrenip, yaşatmak için çalışıyor.
Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2017, 09:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner92