Pandemide çocukları tiyatroyla buluşturdu

Tarla Faresi Tiyatrosu’nun kurucusu Aysultan Özgür, korona virüs pandemisi nedeniyle karantina da kaldığımız dönemlerde, çocuklara özel tiyatro etkinlikleri düzenledi. Özgür, “Çocukların sanata ulaşmak hakkı” dedi.

Pandemide çocukları tiyatroyla buluşturdu

Haber/ Didar DEMİRCİ

Tarla Faresi Tiyatrosu’nun kurucusu olan Aysultan Özgür, pandemi döneminde çocukları tiyatroyla buluşturmak için yaptığı çalışmaları anlatarak, tiyatronun kendisi için önemine değindi. Kendini bildi bileli yazılar yazdığını, okumayı çok sevdiğini dile getiren Özgür, tiyatronun hayatına Moliere’in ‘Cimri’ isimli oyuyla girdiğini söyledi.

DERS VEREN ÇOK

Öte yandan 1986 yılında babasının cezaevine girmesinin de tiyatroya yönlenmesinde büyük bir etkisinin olduğunu dile getiren Özgür, “Sosyal bir çocuk değildim. Babam 1986 yılında cezaevine girdi. Babamın 4 yıllık cezaevi yaşamının, kendimi ifade etme, iyileştirme, dünyayı anlama arzumun yanıtını sanatta bulmamın etkisi olmuştur” dedi. Hayatının zor zamanlarında tiyatroya sığınan Özgür, pandemi döneminin zor şartlarında da çocukları tiyatroyla buluşturdu.

İnsanı; söylevlerden, derslerden daha çok sanatın ve güçlü eylemlerin etkilediğini savunan Özgür, bu düşüncesinden dolayı pandemi döneminde, sanatın kamuyla buluşmasını bir hak olarak gördüğünü ifade etti. Özgür, “Çocukların kendilerine ders veren bir tiyatroya değil onlara, hayat yolculuklarında eşlik eden, onların elinden tutan, onlara şefkatle ayna tutan bir tiyatroya ihtiyaçları var” şeklinde konuştu.

630 ÇOCUĞA ULAŞTI

Tiyatro maratonu için yaptığı duyurular sayesinde satılan biletlerle, 630 çocuğa ulaştığını açıklayan Özgür, süreci özetle şu şekilde anlattı: “Eğer destekçiler bilet almasalardı bu maraton gerçekleşmezdi. 107 bilet satıldı. Her koşulda oynamak üzere yola çıktım. Kırmızı Erik Çekirdeği oyununu oynadım. Günde 4 seans oynama hedefi koymuştum. 10 günde 600 seyirciye ulaşacaktım. 10 gün, 20 gün oldu bazı günler ara verdim. Çok güzel geri dönüşler aldım. Çocuklar oyunu yıllar geçse de anımsayacaklar, biliyorum! Bu çok güzel bir duygu. Hep birlikte 20 günlük bir masal yarattık! Ayrıca sosyal mesafeye de özenle dikkat ettik.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Özgür Başkaya
Özgür Başkaya - 9 ay Önce

Bravo.. Emeğiniz takdire şayan.. Tebrik ediyorum..

Günay Toprak
Günay Toprak - 9 ay Önce

Her koşulda seyirciyle buluşmanın pek çok yolu vardır. Buna çok iyi bir örnek Tarla Faresi Tiyatrosu'nun yaptığı. Tebrik ediyorum Aysultan Özgür.

Ayşegül Vural
Ayşegül Vural - 9 ay Önce

Çocuklar için elinden geleni yapan tarla faresi tiyatrosunun sevgili emekçisini bu uğurda kutlamak gerek.Çocuklar sanatı hakeder sloganı ile yola çıkan ve bu uğurda az destekle bile bu işin üstesinden geldi.

banner97

banner96