banner112

Padişahları 'tespihe diziyor'

Padişahları 'tespihe diziyor'
İzmirli minyatür ustası Arya Kamalı, sanatını tespit tanelerine yansıtıyor. Kamalı'nın büyüteç yardımıyla ortalama 15 milimetre çapındaki tespih tanelerine çizdiği padişah resimleri ve tuğralar, ilgi çekiyor.

İzmir'deki Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda bulunan Kızlarağası Hanı'ndaki minyatür atölyesinde, gıda mühendisliği eğitimi almasına rağmen babası ve ağabeyinin mesleğini sürdüren Kamalı, atölyede geçirdiği 30 yılı aşkın sürede binlerce minyatür çizdi.

"Aher" ve "murakka" kağıtları dışında sanatını yansıtacağı farklı alanlar arayan Kamalı, yaklaşık 3 ay önce sanatını milimetrik tespih taneleri üzerine aktarmaya başladı.

"Minyatürde 30 yılda görmediğim ilgiyi, tespihte gördüm"

Kamalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada minyatür sanatını farklı alanlarda çalışmaktan büyük keyif aldığını, kağıt dışında daha önce duvar ve ahşap zeminlerde çizim yaptığını ancak 3 ay önce ilk kez kez tespih tanesi gibi çok küçük bir obje üzerine çizim yapmayı denediğini söyledi.


20170709_2_24630001_23878953Tespih taneleri üzerine yaptığı çizimlerden etkili sonuçlar aldığını aktaran Kamalı, şöyle devam etti:

"30 yıl belki de daha fazladır normal minyatürle ilgileniyorum, tespihlere minyatürü ise yaklaşık 3 aydır yapıyorum. Tespihlerimin 3 ayda gördüğü ilgiyi, 30 yıldır yaptığım minyatürler görmedi. Kısa sürede minyatürlü tespihler, padişahları ya da farklı figürlerin olduğu tespihler çok büyük ilgi gördü. Bu beni çok memnun ediyor." dedi.

"Bir tespih 2 ayda bitiyor"

Kamalı, bir arkadaşının yaptığı tespihi sosyal medyada paylaşmasının adından yoğun ilgiyle karşılaştığını dile getirerek paylaşımdan sonra 2-3 saat içinde yüzlerce kişinin mesaj atarak tespihin nasıl yapıldığını ve fiyatını sorduğunu aktardı.
Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2017, 13:10
YORUM EKLE

banner97

banner96