banner109

EGEÇEP: İkizdere'de olanlar kabul edilemez

EGEÇEP'ten yapılan açıklamada, İkizdere'de yaşananlardan kaygılı oldukları belirtilerek, “Cengiz İnşaat'ın çıkarları uğruna, İkizdere’deki orman katliamı ve köylülere yapılan baskılar kabul edilemez” denildi

EGEÇEP: İkizdere'de olanlar kabul edilemez

Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), İkizdere'de yaşananlarla ilgili yazılı açıklama yaptı. “Cengiz İnşaat'ın çıkarları uğruna, İkizdere’deki orman katliamı ve köylülere yapılan baskılar kabul edilemez” denilen açıklama, şöyle devam etti: “İkizdere’de yaşananları EGEÇEP olarak kaygıyla izlemekteyiz. Pandemi yasakları nedeniyle gidemesek de basın ve sosyal medyadan izlediğimize göre olayları özetleyecek olursak: Cengiz İnşaat, Rize’nin İşkencedere Vadisi'ndeki İkizdere'de taş ocağı işletmek için iş makinalarıyla alana girmiş ve ormanlık alanı tahrip etmeye başlamıştır. Bu çalışmalar devam ederken, evlerin musluklarından ve derelerden çamur akmaya başlamıştır. Devletin jandarması, devletin asli unsuru olan halkın yanında yer alması gerekirken, Cengiz İnşaat'ın çıkarlarını korumakta ve doğalarını korumaktan başka bir amaçları olmayan köylüleri darp etmektedir. Vadiye çıkan bütün yolları kapatan askerler, köylülerin alana ulaşmasını engellemektedir. Ayrıca köylüler, 1 Mayıs'ta yaşanan saldırının AKP'li vekil Hayati Yazıcı alana geldikten sonra gerçekleştiğini iddia ediyor. İş makinaları, yol çalışmaları için bugün (dün) de onlarca ağacı yerinden söktü.”

'Katliama son verin'

Açıklamada, “Tüm bu yaşananların kabul edilebilir bir yanı yoktur. Devletin kolluk güçlerinin halka saldırması asla kabul edilemez. Yetkililer, Cengiz İnşaat'ın çalışmalarını derhal durdurup doğa katliamına son verilmesini sağlamalıdır. Yöre köylüleri, tüm canlılara ait olan doğayı savunmak adına yaptıkları barışçıl direniş nedeniyle şiddeti değil ödülü hak etmektedir. EGEÇEP olarak, İkizdere halkının yanında olduğumuzu, direnişlerini desteklediğimizi kamuoyu önünde açıklıyor, pandemi koşulları nedeniyle yanlarına gidemediğimiz için üzüntülü olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Yetkililere sesleniyoruz: İkizdere’deki doğa katliamını derhal durdurun. Yapılan hukuksuzluklara derhal son verin” ifadeleri kullanıldı.

YORUM EKLE

banner97

banner96