banner112

Çeyrek asırdır sahnedeler

Çeyrek asırdır sahnedeler
İzmir'de aralarında doktor, avukat, diş hekiminin de bulunduğu yaklaşık 100 kişilik gönüllü ekip, 25 yıldır gittikleri ülkelerde yaptıkları halk oyunu gösterileriyle Türk kültürünü tanıtıyor.

İzmir'de yaşayan ve doktor, öğretim görevlisi, iş adamı gibi farklı mesleklerden yaklaşık 100 kişilik gönüllünün oluşturduğu halk oyunu ekibi, çeyrek asırdır ülke ülke gezerek Türk kültürünü tanıtıyor.

Sosyal sorumluluk projesi olarak 1993 yılında İzmir'de gönüllülerin kurduğu Efe'ndiler ve Anadolu Kadınları Topluluğu folklor ekibi, bölge ve şehir farkı gözetmeksizin davet edildikleri tüm organizasyonlarda gösteri yapıyor.

Doktor, mimar, öğretim görevlisi, avukat, öğretmen, iş adamı, esnaf ve daha bir çok meslekten gönüllülerin oluşturduğu ekip, 25 yıldır süren çabalarının devamı için bir yıl önce "Ege Kültür Derneği" adı altında yollarına devam ediyor.

Türkiye'de bölge ve şehir ayırımı yapmadan çağrıldıkları tüm organizasyonlara katılarak hünerlerini sergileyen ekipler, zaman zaman yurt dışından davet alıyor.

Sisam adasına çıkartma

Türkiye ve Yunanistan arasında turizmin geliştirilmesi amacıyla Yunanistan'ın Sisam adasında Karlovassi Belediyesinin davetlisi olarak geçen hafta adaya giden derneğin folklor ekipleri, Anadolu'nun her yöresinden halk oyunlarıyla ve sahne performansıyla Yunanlılara unutulmaz 2 gün yaşattı.

Sahne öncesinde yörelere uygun kostümlerini giyen ekip, yıllardır bu işi yapmalarına rağmen ilk kez davet edildikleri Sisam'da sahne almanın heyecanını yaşadı.Akçaabat, Aydın ve Burdur yöresinden halk oyunlarını sergileyen ekip, Yunanlıların büyük beğenisini topladı.

Performans sonrası Yunanlılar grup üyeleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.
Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2017, 12:59
YORUM EKLE

banner97

banner96