banner112

Can dostlara sıcak belediye eli

Can dostlara sıcak belediye eli
Bornova Belediyesi, özel projeleriyle de sokak hayvanlarının yanında yer alıyor. Yeni ameliyathaenelerde, modern koşullarda tedavi, kısırlaştırma ve aşılama gibi hizmetler verilen can dostları,  “Satın alma sahiplen” projesi ile de sıcak yuvalara kavuşuyor. Ayrıca, hayvanseverlerle birlikte pek çok özel proje hayata geçiliyor.

Bornova Belediyesi’nın sokak hayvanrlarına yönelik hizmetleri sadece tedavi, kısırlaştırma ve aşılama ile sınırlı kalmıyor. Hayvanseverler ile işbirliği içerisinde pek çok  özel proje hayata geçiliyor.

SAHİPLENDİRMEDE ÖRNEK OLUYOR


“Satın alma sahiplen” projesi ile her hafta Çarşamba ve Cumartesi günleri Büyük Park sahiplendirme stantları kuruluyor. Pınarbaşı Rehabilitasyon Merkezi’nden getirilen kedi ve köpekler, Bornova Belediyesi aracılığıyla sıcak birer yuvaya kavuşturuluyor. Bu proje ile ayda ortalama 20 kedi-köpek yuva sahibi oluyor.  Bu alanda İzmir’deki ilçe belediyeleri arasında ilk sırada yer alan Bornova Belediyesi, Dünya Engelliler Günü’nde bir ilki gerçekleştirip çok sayıda engelli sokak hayvanını da sahiplendirdi.


MODERN ŞARTLARDA TEDAVİ İMKANI


Hayvan ambulansı bulunan Bornova Beldiyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, hasta ve yaralı sokak hayvanlarının tedavilerini de yapıyor. Verilen bilgi üzerine gidilen adresten alınan sokak hayvanı en hızlı şekilde Pınarbaşı Rehabilitasyon Merkezi’ne götürülerek tedavi ediliyor. Burada tedavilerin en hızlı şekilde yapılmasına olanak tanıyacak şekilde hizmet veren üç ameliyathanede genel operasyonlar, kısırlaştırma ve ortopedi işlemleri yapılıyor. Radyoloji ünitesi ile biyokimya ve hemogram testlerinin yapılabildiği laboratuarın da kurulduğu Rehabilitasyon Merkezi’ndeki ameliyathaneler modern hastaneleri aratmıyor.

CAN DOSTLAR İÇİN ÖZEL PROJE


Pınarbaşı’nda Rehabilitasyon Merkezi, Büyük Park’taki Kedi Kliniği ve Hayvan Ambulansı ile hizmet veren Bornova Belediyesi, özellikle öğrenciler başta olmak üzere vatandaşların katımıyla gerçekletirilen sosyal projelerle de sokak hayvanlarına sahip çıkıyor. Hayvanseverlerin katkılarıyla yapılan kedi-köpek ve kuş evleri zorlu hava şartlarında can dostların sığındıkları sıcak yuvalar olarak dikkat çekiyor.

Bornova Belediyesi, takside evcil hayvanlarıyla seyahat etmek isteyen hayvan dostlarının yaşadıkları zorlukların en aza indirilmesi hedefiyle İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası ile birlikte “Hayvan Dostu Taksi Durağı” projesini de hayata geçirdi.

BESLENME ODAKLARI


Hayvanlara verilen bakım ve tedavi hizmetlerinin yanısıra özellikle yaz aylarında sokak hayvanlarının susuz kalmaması için ‘beslenme odakları’ da Bornova’daki tüm parklarda önemli bir işlev görüyor.

BİLİNÇLENDİRME EĞİTİMLERİ


Bornova Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, ilçedeki ilkokullarda ‘Doğa ve Hayvan Sevgisi’ eğitimleri de veriyor. Uzman veteriner hekimler tarafından verilen eğitimlerde, evde hayvan beslemeden sokak hayvanlarına yapılabilecek yardımlara kadar pek çok konuda bilgi veriliyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2018, 10:53
banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100