14 yaşında üniversiteli olacak

14 yaşında üniversiteli olacak
İzmir’de yaşayan 10 yaşındaki Muhammed Hakan Nayiş, başarısıyla herkesi şaşırttı. Üstün zekası ile dikket çeken Muhammed MEB'in yönetmeliği çıkarsa 14 yaşında üniversiteli olacak.


İzmir’de yaşayan 10 yaşındaki Muhammed Hakan Nayiş, başarısıyla herkesi şaşırttı. 2 yaşında okuma yazma öğrenen Muhammed, öğrencisi olduğu Güzelyalı Ortaokulu’nda yüksek zeka seviyesi nedeniyle kendisinden 2-3 yaş büyük öğrencilerle eğitim görüyor. Akademik zekası ile öğretmenlerini şaşırtan Muhammed Hakan Nayiş’in IQ seviyesi (zeka seviyesi) de 160 çıktı. Sadece 4 yaşındayken anaokuluna başladığını ve bakanlığın tanıdığı hakla birinci sınıfı atladığını belirten minik Muhammed, kendi durumundaki öğrenciler için ikinci kez sınıf atlama yönetmeliğinin çıkarılması için Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a seslendi.

ÜLKEME DAHA YARARLI OLURUM

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) üstün yetenekli çocuklar için yönetmelik çıkarmasını isteyen Muhammed Hakan Nayiş, “Bu dersler, 6’ncı sınıf bana kolay geliyor, bu nedenle 7’nci sınıfa atlamak istiyorum. Milli Eğitim Bakanımız bu konuyla ilgili bir yönetmelik çıkarırsa, ben ve benim gibi kişilerin daha başarılı olacağını düşünüyorum. Bu şekilde ülkeme daha yararlı ve katkılı olacağımı düşünüyorum. Ben 8 yaşında ilkokulu bitirdim. Eğer 7’nci sınıfa atlarsam 14 yaşında üniversiteye gidebileceğim ve bu sayede de ülkeme daha fazla katkı sağlayabilirim” dedi.

HEDEFİM NASA

Kendisinden 2 ve 3 yaş büyük kişilerle eğitim gördüğüne dikkat çeken Muhammed Hakan Nayiş, “Şu anda kendimden 2-3 yaş büyük kişilerle eğitim görüyorum ve çok da iyi uyum sağlayabiliyorum. Ben zaten dersleri biliyorum, derslerde işlenen konuları biliyorum. Bu nedenle dersler bana basit geliyor. Eğer 7’nci sınıfa atlarsam ben ve benim gibi çocuklara yararlı olacağımı düşünüyorum” diye konuştu. Büyüdüğünde mühendislik, mimari, bilim, astronomi, tıp gibi alanlarda etkili olmak istediğini anlatan Muhammed, “Ben büyüyünce birkaç dal okumak istiyorum. NASA’ya katılmak istiyorum. Uzayla ilgili çok merakım var. Bununla ilgili çalışmalar yapmak istiyorum ve yapıyorum da. Okulumda uzayla ilgili bir tane uzay kitabı adında bir proje yaptım. İçinde uzaya dair oyun kartları ve bulmacalar oluşturdum. Bu kitabı da okula sundum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2017, 09:47
YORUM EKLE

banner97

banner96