İsyan eden anneye utanç verici cevap; Geber

İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür yardımcısı görevinde bulunda Nail Noğay, “Çocuklarımız aç, nasıl evde kalalım şimdi ben dilenmekten çöpten yiyecek toplamaktan geliyorum” diyen roman kadına Twitter’dan “Geber” yanıtını verdi.

Euronews’un paylaştığı videoda, bir kadın “Şu anda çok mağdur durumdayım. Bu sabah, ayıptır söylemesi, çocuklarıma kahvaltı ettiremedim ve bu benim zoruma gitti. Devletimiz bu duruma bir el koysun. Şimdi çocuklarım aç kalmasınlar diye dilenmekten geliyorum. Pastaneleri, çöpleri gezerek çocuklarıma ekmek getirdim. ‘Kal’ diyorsunuz ama mecburuz gitmeye. Çoluk çocuğumuz var, açız yani aç, aç. Biz açlıktan ölelim ama çoluğumuza çocuğumuza bir şey olmasın. Bana ne güzel diyorlar ki, ‘Çıkma, çıkma.’ Mecbur çıkacağım. Bir gelir olmayınca ne olacak? Mecbur kendimi dışarı atacağım. Şu anda ben dilenmekten geliyorum, kim bunu biliyor? Sadece ‘çıkma’ yapıyorlar. Gelsinler evimin halini görsünler,” sözleriyle içinde bulunduğu durumu anlattı.

Bu video bir hesaptan “Romanlardan ‘evde kal’ çağrılarına yanıt: Çocuklarımız aç, nasıl evde kalalım şimdi ben dilenmekten çöpten yiyecek toplamaktan geliyorum” denilerek paylaşıldı.

Bu paylaşımı da İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür yardımcısı Nail Noğay alıntılayarak “Geber” ifadesiyle yeniden paylaştı.

Görev tanımı “Kreş ve Gündüz Bakımevleri ile Çocuk Kulüpleri Birimi” olan Noğay, yaklaşık 7 saat sonra, gelen tepkiler üzerine tweetini sildi.

Roman milletvekili isyan etti!

CHP'nin Roman milletvekili Özcan Purçu, tüm camianın şokta olduğunu, 400 dernek ve 20 federasyonun Noğay hakkında başvuruda bulanacağını söyledi. "Romanlar günü nedeniyle kutlama beklerken, böylesine ağır bir hakarete uğradık. Bu tam bir rezalet" diyen Purçu, konuyla ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ile de görüşeceğini bildirdi.

Purçu, "Bu hakaret sadece Romanlara değil tüm Türk milletine edilmiştir. Çünkü bizler, hepimiz Türk milletiyiz. Bu tür insanların asla ve asla kamu görevi yapmaması lazım. Tam da salgın gibi bir belayla uğraştığımız bir dönemde, hizmet etme makamında olan bir kişi, yurttaşlara bu şekilde davranamaz. Bu şekilde hakaret edemez. Yardım etmesi gerekirken 'geber' diyemez. Bu şahıs, Türk milletinin gelenek, görenek, yardımseverlik, misafirperverlik ve vicdanlılık özelliklerine de uygun bir karakter değil" dedi.

Görevden alındı

Bakanlıktan bu sabah yapılan açıklamada, Nail Noğay’ın görevden alındığı ifade edildi:

Bakanlığımıza bağlı çalışan bir İl Müdür Yardımcısı'nın sosyal medyada gündeme gelen çirkin paylaşımı toplumumuzun tepkisini çekmiştir. Birlik ve beraberlik ruhumuzu yaralayıcı bir dil ve üslup devletimizin hiçbir kademesinde asla kabul edilemez.

 Anne ve yavrularımız ziyaret edilerek ihtiyaçları karşılanacak ve bakanlığımız hizmet modellerinden faydalandırılacaktır. Bilinmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti'nin olduğu yerde kimse sahipsiz ve yalnız değildir.

 Biz; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak tüm vatandaşlarımızın huzur, barış ve refah içerisinde birlikte yaşaması için canla başla çalışmaya devam ederek bu tür davranışlara asla izin vermeyeceğiz. Söz konusu şahıs olayın hemen akabinde görevden alınmış ve hakkında soruşturma başlatılmıştır.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2020, 11:02
YORUM EKLE

banner92