Otomatik Vitesli Araçlar Pazarı Büyüyor

Türkiye otomotiv pazarında otomatik vitesli araçlara olan talep her geçen gün artıyor. Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerine göre, 2024 yılı ilk çeyreğinde Türkiye'de satılan otomobillerin yüzde 89,3'ü otomatik vitesli oldu. Bu oran, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,1'lik bir artışı temsil ediyor.

Otomatik vitesli araç satışlarının artmasında küresel çapta otomatik vitesli araç üretiminin manuel vitese kıyasla daha fazla olmasının da etkisi olduğu belirtiliyor.

Hyundai Bayon'dan Büyük Fırsat: 500.000 TL’ye Sıfır Araç Hyundai Bayon'dan Büyük Fırsat: 500.000 TL’ye Sıfır Araç

Manuel Vitesli Araçların Pazar Payı Geriliyor

Otomatik vitesli araç satışlarının artmasıyla birlikte manuel vitesli araçların pazar payı ise gerilemeye devam ediyor. 2024 yılı ilk çeyreğinde manuel vitesli araçların pazar payı yüzde 10,7'ye geriledi. Bu oran, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,1'lik bir düşüşü ifade ediyor.

Segmentlerde Otomatik Vites Hakimiyeti

Segment bazında bakıldığında otomatik vitesli araçların pazar payı en yüksek ultra lüks segmenti (F), lüks segmenti (E) ve üst-orta segment (D) olmak üzere yüzde 100'dür. Bu segmentleri yüzde 97,4 ile en küçük şehir otomobilleri olarak bilinen A segment, yüzde 94,8 ile küçük araç sınıfı olarak bilinen B segment ve yüzde 84,2 ile de kompakt sınıf ya da alt orta sınıf olarak adlandırılan C segment takip ediyor.

Otomatik Vitesli Araçlara Talep Artıyor

Otomatik vitesli araçlara olan talep artışının nedenleri arasında konforlu sürüş imkanı, daha az yorgunluk yaratması ve trafikte vites değiştirme ihtiyacının ortadan kalkması gibi faktörler yer alıyor.

Otomatik Vitesli Araçların Fiyatları

Otomatik vitesli araçların manuel vitesli araçlara göre daha pahalı olması da bu segmentteki satışları etkileyen bir faktör olarak karşımıza çıkıyor.

Gelecekte Otomatik Vitesli Araçlar Pazar Hakimiyetini Arttıracak mı?

Otomatik vitesli araçlara olan talep artışı göz önüne alındığında, önümüzdeki yıllarda bu segmentteki pazar payının daha da artması bekleniyor. Uzmanlar, otomatik vitesli araçların yakın zamanda Türkiye'de otomobil pazarında hakim segment haline gelebileceğini öngörüyor.

Editör: Kazim Bozkurt