Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, TÜRSAB desteği, İZFAŞ ve TÜRSAB Fuarcılık ortaklığında düzenlenen 16. TTI İzmir Uluslararası Turizm Ticaret Fuar ve Kongresi, sektörün önde gelen temsilcilerini bir araya getirdi. Bu yıl onur konuğu ilin Antalya olduğu TTI İzmir, düzenlenen törenle bugün başladı. 'Sağlık turizmi' ve 'kruvaziyer turizm' bölümleri bulunan fuarın açılış törenine Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, Türkiye Turizm Yatırımcıları Dernek Başkanı Oya Narin, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener,  İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk, Dünya Seyahat Acenteleri Birlikleri Federasyonu (UFTAA) Başkanı Sunil Kumar Rumalla katıldı.


FUAR, SON GÜN HALKA AÇIK OLACAK

A ve B hollerinde yapılan TTI İzmir'de bakanlıklar, valilikler, belediyeler, seyahat acenteleri, tur operatörleri, turizm büroları, oteller ve konaklama tesisleri, havayolları, turizm taşımacılığı, seyahat teknolojileri ve yazılımları gibi birçok kurum ile sektörden katılımcılar yer alıyor. İlk iki gün profesyonel ziyaretçilerini ağırlayacak fuar, son gün halka açık olacak. Fuarda 'Sağlık turizmi özel alanında' sağlık kurum ve kuruluşlarının stantları yer alıyor. Üç gün boyunca katılımcı hastane ve klinikler forum alanında kendi sunumlarını yapabilecek. 'Kruvaziyer turizmi' bölümü sektörün önde gelen paydaşlarını buluştururken katılımcılarıyla özel bir oturum da düzenleyecek. B salonunda yer alan TTI Tech sahnesinde de seyahat teknolojileriyle ilgili sunumlar olacak. TTI Outdoor Kamp, Karavan, Tekne, Outdoor ve Ekipmanları Fuarı ise karavan park alanında kamp ateşi yakılarak başlatılacak.'HEDEFİMİZ İZMİR'E GELEN TURİST SAYISINI 12 AYA VE 30 İLÇEYE YAYMAK'

Fuarın açılış töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz TTI İzmir Outdoor ile birlikte 16 ülkeden 210'dan fazla katılımcı ve binlerce ziyaretçiyi dört gün boyunca misafir ediyoruz. Turizm sektörü biraz bisiklete binmek gibi. Başarılarla övünmek mümkün ama pedal basmaktan asla vazgeçmemek ve durmamak lazım. Uluslararası büyük bir rekabet var" dedi. Türkiye'ye gelen turistlerin büyük kısmının sadece tek bir ile ve sezona sıkıştığını dile getiren Soyer, "Biz İzmir'de bunun tersini başarmak için Kent Vizyon Ortaklığı ile kapsamlı bir turizm stratejisi hazırladık. Tüm sektör paydaşlarımızla İzmir'e gelen turist sayısını dört milyona yükselterek 12 aya ve 30 ilçeye yayma hedefi belirledik. İzmir'in üç bine yakın destinasyonunu tek bir mobil aplikasyonda topladık. Visitİzmir, İzmir'e gelmek isteyen turistlere daha yolculuğa çıkmadan rehberlik etmeye başlıyor. Diğer önceliğimiz İzmir'e yapılan doğrudan seferler. Bu konuda İzmir'e uçuş düzenleyen havayolu şirketleri ile yakın bir ortaklık içinde çalışıyoruz ve bu kapsamda Direct İzmir programını başlattık" ifadelerini kullandı.


'PANDEMİYİ YENDİK, TURİZM GERİ DÖNÜYOR'

Pandemiden sonra seyahat alışkanlıklarının değiştiğini ifade eden Soyer sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz İzmir'de, yerel ölçekte turizm alanında atacağımız adımları planlarken küresel ölçekteki bu değişimi anlıyor ve İzmir'i bu değişimle uyumlu hale getiriyoruz. İki yıldır TTI fuarımızla birlikte düzenlediğimiz ve büyük teveccüh gören Outdoor fuarımız bu kararlılığımızın bir yansıması. Türkiye'nin ucuz destinasyon haline gelmediği, yerelin kendi gücü ve bereketinden beslenen yeni bir turizmi ülkemizin tüm kılcallarına yaymak zorundayız. Pandemiyi yendik, turizm geri dönüyor. Dilerim dönüşümüz muhteşem olsun."


'TURİZM BARIŞTIR, KARDEŞLİKTİR'

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, "Turizm sadece endüstriyel bir faaliyet olarak değerlendirilmeyecek kadar önemli kültürel ve sosyal bir harekettir. Misafirler gittikleri yerin kültürüyle hem zenginleşir hem zenginleştirirler. İzmir'in barış kokan havası dört mevsim 12 ay turizmi besliyor. Bütün İzmir fuarımızın başarısı için bir arada çalışıyor. Bu güzel tablodan etkilenmeme mümkün değil. TTI İzmir kendini turizmci olarak tanımlayan herkesin olması gereken, gelmediği zaman çok şeyler kaçıracağını bildiği bir fuar olarak yerini aldı" dedi.


UFTAA Başkanı Sunil Kumar Rumalla törende yaptığı konuşmada, "Covid-19 sonrası turizmin yeniden rekorlar kıran bir sektör olmasını hevesle bekliyorduk. Bu fuar turizmin yeniden doğuşunun bir mucizesi oldu. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu çok sayıda ülkelerden oluşan bir örgüt UFTAA. Turizmi bizler barış olarak adlandırıyoruz. İzmir'den çok etkilendiğimizi ifade etmeliyim" ifadelerini kullandı.

Bakan Nebati: Türkiye Yüzyılı'na azimle ve kararlılıkla ilerlemeye devam ediyoruz Bakan Nebati: Türkiye Yüzyılı'na azimle ve kararlılıkla ilerlemeye devam ediyoruz


İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, "Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olduğunu söylerken tereddüt etmediğimiz güzel İzmirimiz, yabancılar için her türlü turizm alternatifine olanak sağlayan bir destinasyon. Hem UNESCO süreçlerinde hem de Kemeraltı'nın değişim ve dönüşümünde elimizden gelen katkıyı vermeye devam edeceğiz. Bu kenti dünyanın en önemli turizm buluşma noktalarından biri haline getirmek için çalışmayı en önemli sorumluluklarımızdan biri olarak görüyoruz" dedi.


İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk, "Türkiye yurt dışından gelen misafirlerin artık sadece yazın değil kışın da en büyük destekçisi. Ülkemiz ve İzmir bu yıl deniz turizminde cazibesini güçlü şekilde ortaya koydu. Akdeniz ve Ege'de tekne trafiği bollaştı. Kruvaziyer turizminde yükseliş dönemi yeniden başladı" ifadelerini kullandı.


Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Oya Narin de yaptığı konuşmada, bu tür fuarların ve katılımların 2030 yılına kadar Türk turizmi vizyonunu tekrar oluşturması, İzmir ve Ege Bölgesi'nin de turizmdeki alması gereken payı alması için önemli çalışma yapılması gerektiğini söyledi.


Fuarda standı bulunan Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran da, turizm cenneti Çeşme'nin 12 ay tatilcileri ağırlamaya hazır olduğunu ifade etti.


Öte yandan törende İZBB'de taşeron işçi olarak çalışırken işten çıkarıldıklarını söyleyen bir grup evde bakım işçisi, işe geri alınacakları yönünde verilen sözlerin tutulmadığını ileri sürüp, Soyer'i alkışlayarak protesto etti. (DHA)