Menemen’in aynısefası kooperatifle taçlandı

Menemen Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, gerçekleştirdiği projeyle hem üretimine başladığı aynısefa çiçeğini ihraç ediyor hem de bu çiçekten kozmetik ve gıda ürünü imal edip satıyor

Menemen’in aynısefası kooperatifle taçlandı

ÖZEL/ Didar DEMİRCİ Üç yıl önce Yeşim Sever’in organik tarım sevdası ile kurulan Menemen Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, ipek böcekçiliği ve organik meyve üretiminin yanına bir de aynısefa çiçeğini ekledi. ABC Deterjan’ın hayata geçirdiği Yerli Yerinde projesi ile aynısefa çiçeğinin üretimine başladıklarını dile getiren Menemen Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Sever, kuru haldeki 11 kilo aynısefa çiçeğini Katar’a ihraç ettiklerini söyledi. Bu yıl Katar’dan daha fazla alım yapma sözü aldıklarını dile getiren Sever, aynısefa ile gıda ve kozmetik alanında üretim yapmayı planladıklarını açıkladı.

SU OLURSA HEDEF 200 BİN

Aynısefa üretim kapasitelerinin artığının altını çizen Sever, “Geçen yıl elimizde 12 bin fidan vardı. Şu an elimizde ‘tarla sulandığı takdirde’ yaklaşık 130 bin ya da 200 bin adede yakın fidan sahibi olacağız. Bir çanaktan yaklaşık 120 tohum çıkıyor. Bizim bir fidandan yaklaşık 50-60 çanak döküldü” dedi. Menemen bölgesinde yaşanan kuraklığı hatırlatan Sever, yağmur hasadına büyük önem verdiklerinin altını çizdi. Sever, ihraç edilen aynısefanın yanında 30-35 kilo kadar da iç pazarda sattıklarını aktararak, “Bu sattığımız kurulardan biz zeytin yağı aldık. Zeytinyağının içerisine yaş olan aynısefayı yatırıyoruz ve aynısefalı sabun elde ediyoruz” diye konuştu. Öte yandan zeytinyağı fiyatlarının çok yüksek olmasından kaynaklı sabun maliyetlerinin kendilerini zorladığını aktaran Sever, “Zeytinyağının fiyatı çok yüksek olduğu için yaklaşık 30 kilodan sabun elde ettik” dedi.

AYNISEFALI ERİŞTE

Aynısefayı yerli halka tanıtmanın öncelikli hedefleri olduğunu aktaran Sever, “Aynısefa; gıda ve kozmetik alanında kullanılıyor. Aynısefalı erişte ürettik, sabun yaptık. Aynısefa’nın mide rahatsızlıklarına da iyi geldiğini gördük ve biz bunu erişte ile harmanlayalım dedik. Şu an yaklaşık 10-15 kilo erişte ürettik. Bu daha deneme aşamasında. Bir üniversitenin bakmasını isteyeceğiz. Onlar tarafından da onaylanırsa patentini alıp sadece biz üretmeyi planlıyoruz. Çünkü daha önce hiç yapılmamış bir şey” sözlerini kaydetti. Eriştenin yanı sıra henüz AR-GE aşamasında olan yeni bir çalışmalarının olduğunu ifade eden Sever, “Kadınlara aynısefayı işlemeyi öğreteceğiz. Ama onu işletmede değil de evlerinde işlemeyi öğrenecekler. Bu sayede bizde hammaddeyi kadınlarımıza vereceğiz ve onlardan sabun ve krem olarak satın alacağız. Böyle bir düşüncemiz var. Tahminim mayıs ya da haziran gibi uygulamaya başlarız” dedi.

AYNISEFANIN FAYDALARI

Aynısefanın faydaları hakkında da bilgi veren Sever, “Cildin kolajen üretimini artırıyor, antibakteriyel özelliği var, enfeksiyonlara karşı tedavilerde kullanılıyor, vücuttaki toksinleri atıyor, kanserli hücrelere karşı savaşır, sindirimi rahatlatır, kalp ve damar hastalıklarında ilaç tedavisinin yanı sıra doğal bir tedavi yöntemidir, menopozun etkilerini azaltır, strese iyi gelir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100