Gazeteci sadece haber yapmaz, toplumsal sorunların çözümüne de katkı sağlamanın en güzel örneği Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi, 6 Şubat Kahramanmaraş depremleri sonrasında, depremden en çok etkilenen Hatay’ın sorunlarını, Hataylı gazeteci dostlarımızın dillendirmesi amacıyla “Yerel Basın Yaşasın” isimli bir iyilik hareketi başlattı. Söylenecek tek şey tebrikler. 

“Yerel Basın Yaşasın” isimli  bir gazete çıkaran İzmirli meslektaşlarımız, 2023 yılı Haziran ayında Hataylı 40 meslektaşımıza bilgisayar ve fotoğraf makinesi desteğinde bulunmuştu.

Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi, deprem bölgesindeki gazetecilere destek vermek amacıyla başlattığı “Yerel Basın Yaşasın” isimli iyilik hareketi, 21 Mart 2024 tarihinde Hatay Büyükşehir Belediyesi ve gönüllü destek ile Hatay Basın Merkezi’nin açılışıyla finalini yaptı. Hizmete açılan merkez; basın mensuplarına bilgisayar, internet başta her türlü olanağı  sunacak.

Açılışa Hatay Belediye Başkanvekili ile gazeteciler katıldı.

EMD İzmir Şubesi Başkanı Murat Demircan, açılışta bu proje ile başlayan yolculuğun basın merkezinin açılışı ile sonuçlanmasından mutlu olduklarını belirtti; “6 Şubat 2023 Pazartesi sabahı eşimin, ‘7,7’lik deprem olmuş’ sözüyle uyandım. Depremin boyutlarının ortaya çıkmasıyla birlikte tüm Türkiye gibi biz de ‘Nasıl yardımcı oluruz’ diye bir çabanın içine girdik. İlk olarak, İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve İzmir’deki diğer meslek örgütlerimizi de sürecin içine katarak, ‘Tek İşimiz Haber Değil’  isimli  yardım kampanyası başlattık. Ne yapabiliriz diye kafa yorarken, bu süreçte Ege Telgraf Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aylin Suphandağlı ve Ege Telgraf Gazetesi’nin Görsel Yönetmeni Mehmet Güçlü Güler’in, ‘Depremzede meslektaşlarımız için gazete çıkaralım. Onlara bu şekilde destek olalım’ önerisiyle bu yolculuk başladı. Demircan bu süreçte tek yürek olduklarını belirtti; “İzmir merkezli 9 günlük gazetemizin katılımıyla, online bir yazı işleri ekibi kurduk. Reklam için ayrı bir ekip oluşturduk. Yaklaşık 1 aylık emeğin sonunda 24 sayfa ‘Yerel Basın Yaşasın Gazetesi’ni çıkardık. Bu gazeteye İzmir’deki kamu ve özel tüm kuruluşlar, günlük 9 günlük gazete kısaca tüm İzmir destek verdi.’’

Antakya doğumlu Romalı tarihçi Ammianus Marcellinus Hatay’ı Doğu’nun Kraliçesi olarak nitelendirmiş. Hatay’ın tekrar Doğu’nun Kraliçesi olduğu zamanlara geri dönmesini diliyoruz.

Haftaya yeniden buluşmak üzere hoşça kalın dostlar.