Irak'ın kuzeyinde yürütülen terör operasyonlarında, bölücü terör örgütünün hain planları deşifre oldu. Teröristlerin, Mehmetçiğin operasyon bölgelerindeki köyleri bombalarla tuzakladığı ve mühimmat depolarını havaya uçurduğu ortaya çıktı. Bu operasyonlar sonucunda 2 terörist etkisiz hale getirildi ve çok sayıda mühimmat ele geçirildi.

MSB'den yapılan açıklamalar

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Irak'ın kuzeyinde yürütülen terörle mücadele operasyonlarına ilişkin bilgilendirmede bulundu. Açıklamada, terör örgütünün, köylere bombalı tuzaklar kurarak masum sivillerin hayatını tehlikeye attığı belirtildi. Dergele ve Miska köylerindeki mühimmat depolarının teröristler tarafından havaya uçurulduğu ve Dergele köyünün tamamen yakıldığı açıklandı.

MSB'nin açıklamasında, "Kaçacak yeri kalmayan PKK'lı teröristler, Irak'ın kuzeyinde işgal ettikleri köylerde gizlenmek için ormanları ateşe vermiş, hatta Dergele köyünü tamamen yakmıştı. Dergele ve Miska köylerindeki mühimmat depolarını havaya uçurarak masum sivillerin hayatını tehlikeye atan teröristlerin, operasyon bölgelerinin etrafındaki boşaltılmış köyleri patlayıcılarla tuzakladığı ortaya çıktı. Dergele köyünde, komandolarımız tarafından bir sehpa üzerinde iki namlulu ÇNRA lançer sistemi bulundu. Söz konusu lançer sisteminin tuzaklandığı belirlenirken, METİ timlerimiz düzeneği başarılı şekilde imha etti." ifadelerine yer verildi.

Etkisiz hale getirilen teröristler ve ele geçirilen mühimmat

MSB, Dergele ve Miska köyleri arasında yürütülen operasyonda 2 PKK'lı teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Açıklamada, "Kahraman komandolarımız, Dergele ve Miska köylerinde teröristlerin masum sivillerden gasp ettiği evlerde arama-tarama faaliyetlerine titizlikle devam ediyor. Arama sırasında sivil halkın meskun mahalline girmeyen komandolarımız, halkın bahçe ve mülklerine zarar vermemek için azami hassasiyet gösteriyor. Teröristler tarafından tuzaklanan evlerdeki patlayıcılar ise büyük bir dikkatle temizleniyor." denildi.

Özbekistan'ın geleneksel mutfağı ve doğal güzellikleri Türk turizmcilere tanıtıldı Özbekistan'ın geleneksel mutfağı ve doğal güzellikleri Türk turizmcilere tanıtıldı

Operasyonlar sırasında çok sayıda silah, mühimmat ve teçhizat ele geçirildi. Ele geçirilen malzemeler arasında 2 termal dürbün, 10 şarjör ve 109 mühimmatıyla 2 M-16 piyade tüfeği, termal dürbün, 12 şarjör ve 89 mühimmatıyla 1 AK-47 piyade tüfeği, 1 Çek VZ 58 tüfeği ve 1 hafif makineli tüfek bulunuyor. Ayrıca, 10 el bombası, farklı türlerde çok sayıda mühimmat, tabanca şarjörü, EYP yapımında kullanılan ekipmanlar ve çok sayıda muhtelif malzeme de ele geçirildi.

Kaynak: Haber Merkezi