Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), 2024 yılının ilk toplantısında faiz kararını duyurdu. Piyasa beklentilerine paralel olarak, politika faizi 250 baz puanlık artışla yüzde 45 seviyesine yükseltildi.

Faiz artışı enflasyonla mücadelede etkili olacak

TCMB, faiz artışı kararını, enflasyon görünümündeki yüksek risklere karşı sıkı para politikası duruşunu sürdürme gereğiyle açıkladı. Banka, enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurların yakından izleneceğini ve enflasyonu hedeflenen patikaya çekmek için gerekli olan tüm araçların kullanılacağını vurguladı.

Faiz artışı kararı, ekonomistler tarafından da olumlu karşılandı. AA Finans’ın anketine katılan 14 ekonomistin tamamı, politika faizinin 250 baz puan artırılmasını bekliyordu. Ekonomistler, faiz artışının enflasyonla mücadelede etkili olacağını ve TL’nin değer kazanmasına katkı sağlayacağını belirtti.

Faizdeki yükseliş trendi devam ediyor

TCMB, politika faizini son bir yılda toplam 1.750 baz puan artırdı. Geçen yılın ocak ayında yüzde 27,50 olan politika faizi, aralık ayında yüzde 42,50’ye yükselmişti. Bu yılın ilk toplantısında da faizde 250 baz puanlık bir artış yapıldı.

Mahkeme 4.3 milyar dolar cezayı onayladı! Mahkeme 4.3 milyar dolar cezayı onayladı!

TCMB, faiz artışı kararlarını, enflasyonun yüksek seyretmesi ve TL’nin değer kaybetmesi nedeniyle aldığını ifade etti. Banka, enflasyonun orta vadede yüzde 5 hedefine gerilemesi için para politikasında sıkı duruşun korunacağını bildirdi.

Kaynak: HABER MERKEZİ