HABER MERKEZİ- Eski Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin, 28 Kasım 2015’te öldürülmesinin üzerinden 8 yıl geçti. İnternette de en çok aratılan isimlerin başında geldi. Peki, Tahir Elçi kimdir? Tahir Elçi ne zaman öldürüldü? Tahir Elçi'nin eşi hangi partiden milletvekili oldu? İşte merak edilen soruların cevapları...

TAHİR ELÇİ KİMDİR?

Tahir Elçi, 1966 yılında Şırnak'ın Cizre ilçesinde dünyaya geldi. Eğitim hayatını doğduğu şehirde tamamladı ve 1991'de Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. 1992 yılından itibaren Diyarbakır'da serbest avukatlık yapmaya başlayan Elçi, hukuk alanında önemli bir kariyer çizdi. Diyarbakır Barosu'nda yöneticilik görevi üstlendi ve ulusal, uluslararası platformlarda birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı. Elçi, insan hakları savunuculuğunda etkin bir rol oynadı. İnsan Hakları Derneği üyeliği, Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı Kurucular Kurulu üyelikleri gibi görevleri de üstlendi. 2012'de Diyarbakır Barosu Başkanı seçilen Elçi, 2014'teki olağan genel kurulda tekrar Baro Başkanlığı görevine getirildi. Ancak, ölümüne kadar geçen süreçte çeşitli olaylarla gündeme geldi.

tahir-elci

CHP adayı Tugay: O zaman belediyeleri kaldırın! CHP adayı Tugay: O zaman belediyeleri kaldırın!

TAHİR ELÇİ NE ZAMAN ÖLDÜRÜLDÜ?

28 Kasım 2015'te Sur ilçesinde, Hendek operasyonları sırasında yapılan bir basın açıklaması sırasında çıkan çatışmada hayatını kaybetti. Yapılan açıklamada başına isabet eden bir kurşun sonucu yaşamını yitirdiği bildirildi.

Elçi'nin ölümüyle birlikte Türkiye'de ve uluslararası alanda geniş yankı uyandıran birçok tartışma ve spekülasyon ortaya çıktı. Ölümü, insan hakları savunucuları ve hukuk çevrelerinde büyük üzüntüye neden oldu.

tahir-elci-kimdir-nereli-kac-yasinda-ve-nasil-oldu

Tahir Elçi'nin eşi hangi partiden milletvekili oldu?

Tahir Elçi, Türkan Elçi ile evliydi ve Nazenin ve Arin adlı iki çocuğu bulunmaktaydı. Eşi Türkan Elçi, Diyarbakır doğumlu olup eğitim hayatını bu şehirde tamamladıktan sonra öğretmenlik yapmış ve daha sonra hukuk eğitimi almıştır.

Türkan Elçi, insan hakları alanında da aktif bir rol oynamış, Tahir Elçi'nin ölümünden sonra da toplumsal çalışmalara devam etmiştir. Son olarak, 2023 Türkiye genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi'nden milletvekili seçilmiş ve kadın hakları konusunda çalışmalarına parlamentoda devam etmektedir.

Kaynak: HABER MERKEZİ