İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 2024-2029 döneminin ilk birleşimi gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay başkanlığındaki nisan ayı ilk oturumu Kültürpark'ta yapıldı. Başkan Tugay, açılış konuşmasında yeni dönemin hayırlı olmasını diledi.

Meclis üyelerine emek ve çabaları için teşekkür eden Tugay, "Birlikte güzel bir beş yıl geçirmeyi, şehrimize iz bırakacak çalışmalar yapmayı yürekten diliyorum" dedi. Toplantıda komisyonlarda görev alacak isimler belirlenirken başkanvekilleri ise Altan İnanç ve Mehmet Atilla Baysak oldu.

Komisyonlara üyelerin seçilmesinin ardından Büyükşehir bünyesinde Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı'nın yeniden kurulması önerisi görüşüldü. Daha sonra başkanlık önergeleri ve değir konular görüşülüp, komisyonlara gönderildi. Ayrıca 2023 denetim komisyon raporu da okundu. Gündemdeki diğer maddelerin ise 19 Nisan'da görüşülmesi yönünde karar alınıp, birleşime ara verdi.

Yerli ve Milli Parti lideri Mutlu: İşe alımlarda torpil olmayacak, gençlere söz veriyorum Yerli ve Milli Parti lideri Mutlu: İşe alımlarda torpil olmayacak, gençlere söz veriyorum

YÜZDE 25'LİK İNDİRİM GÖRÜŞÜLDÜ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, seçim vaatlerini birer birer yerine getiriyor. Halk Ekmek’te yapılan indirimin ardından su tarifelerindeki indirim için de harekete geçildi. Yeni dönemin ilk meclis oturumunda Başkanlık Makamı’nca gündeme eklenen önergeye göre İZSU Genel Müdürlüğü, tüm abonelerin ilk dört metreküp su tüketim bedellerinde yüzde 25 indirim uygulayacak. 

1 HAZİRAN'DAN İTİBAREN UYGULANACAK

Önerge Plan Bütçe Komisyonu, Bütçe ve Hukuk Komisyonu ile Esnaf ve Tüketici Koruma Komisyonu'na havale edildi. Suya yönelik indirim önergesi, ilgili komisyonlarda görüşüldükten sonra meclis gündemine gelecek. Meclise gelecek olan önerge, oylandıktan sonra karara bağlanacak. Suda indirimli tarifenin 1 Haziran'dan itibaren yürürlüğe girmesi planlanıyor.

Kaynak: BÜLTEN-AA