Müslümanlar kutsal topraklara kavuşmak için gün sayarken, Suudi Arabistan'dan önemli bir haber geldi. Hac vizesi dışında seyahat veya işçi vizesi ile hac ibadeti yapanlara 10 bin riyal para cezası uygulanacağı açıklandı. Diyanet İşleri Başkanlığı da hacı adaylarını uyardı ve yasa dışı yollara tevessül edilmemesini istedi.

Hac Kotası ve Vize Zorunluluğu

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, Suudi Arabistan makamlarının Müslüman ülkelerin her birine binde bir oranında hac kotası verdiğini ve bu rakamın Türkiye için 85 bin civarına tekabül ettiğini söyledi. Bircan, hac ibadetinin sadece hac vizesi ile yapılabileceğini ve seyahat veya işçi vizelerinin bu amaçla kullanılamayacağını vurguladı.

Kaçak Hacın Tehlikeleri ve Kul Hakkı

Bircan, hac vizesi dışında gelenlerin Arafat, Müzdelife ve Mina'da öngörülemeyen tehlikelere ve ölümle sonuçlanan izdihamlara sebebiyet verdiğini ve yapılan plan ve programları sekteye uğrattığını kaydetti. Ayrıca, bu kişilerin hacıların verdikleri ücrete mukabil onlara Arafat'ta sunulan konaklama, servis ve sağlık hizmetleri gibi birçok hizmetlerden hakları olmadığı halde faydalandıklarını ve kul hakkına girdiklerini belirtti.

Diyanet'ten Uyarı ve Tedbirler

Diyanet İşleri Başkanlığı, hac organizasyonundaki görevlerinden birinin hacıların güvenliğiyle ilgili tedbirler almak olduğunun altını çizdi. Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı'nın bu sene hac zamanında hac vizesi dışındaki vizelerle kutsal topraklara girenlerin ülkeden derhal çıkaracaklarını ve cezalandırılacaklarını belirtti. Diyanet İşleri Başkanlığı da Türkiye olarak Suudi makamlarıyla işbirliği içinde olacaklarını ve yasa dışı yollarla hac yapmaya çalışanlarla ilgili her türlü tedbiri alacaklarını açıkladı.

Keşan'da kurusıkı tabanca ele geçirildi Keşan'da kurusıkı tabanca ele geçirildi

Hacı Adaylarına Öneriler

Hacı adaylarına Diyanet İşleri Başkanlığı ve resmi sözleşmelerle hizmet veren şirketlere güvenmeleri gerektiği tavsiye edildi. E-Devlet hesaplarındaki bilgilere dikkat edilmesi ve hacca gitme izni olmadan hareket edilmemesi gerektiği vurgulandı. Diyanet İşleri Başkanlığı, vatandaşların mağdur olmamaları ve kutsal topraklarda istenmeyen durumlarla karşılaşılmaması için uyarılarını yineledi.

Kaynak: haber merkezi