Ülke çapındaki tüm itirazlara rağmen Suudi devletinin başkeni Riyad'ta oynanacak Süper Kupa Finali maçı öncesi Fenerbahçe 'Yurtta Sulh Cihanda Sulh' pankartı ile Galatasaray ise 'Ne mutlu Türküm diyene' pankartıyla maça çıkmak istiyor. Maç öncesi İstiklal Marşı okunacak fakat pankartlar olmayacak. Yapılan protokolde pankartların yer almadığı için bu krizin yaşadığı öğrenildi. İşte krizde yaşanan tüm ayrıntılar:

KRİTİK TOPLANTIDAN MAÇA DEVAM KARARI ÇIKTI

Suudi yetkililerin, iki takımın Cumhuriyetimizin 100. yılında Mustafa Kemal Atatürk pankartlarına sahaya çıkmasına izin vermemesi üzerine patlak veren krizin ardından Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Galatasaray ve Fenerbahçe Başkanları Dursun Özbek ile Ali Koç toplantı yaptı. Riyad'da gerçekleşen ve yaklaşık 20 dakika süren toplantının ardından müsabakaya çıkılma kararı alındı.

İŞTE PLANLAMA

Şu anda son yapılan planlamaya göre Müsabaka öncesinde İstiklal Marşı okunacak, şehitler için saygı duruşunda bulunulacak. 'Memleketim' gibi şarkılar çalınacak. Pankart ve tişörtlere izin verilmiş değil.

Bozdoğan-6 operasyonunda 47 şüpheli yakalandı Bozdoğan-6 operasyonunda 47 şüpheli yakalandı

KULÜPLER TİŞÖRTLERLE ÇIKMAK İSTİYOR

Diğer yandan hem Galatasaray'ın hem de Fenerbahçe'nin müsabakaya Atatürk görseli bulunan tişörtlerle çıkma isteği bulunuyor. Pankartlara izin vermeyen Suudi yetkililerin, tişörtlere de izin vermemesi durumunda iki takımın maça çıkmama ihtimali de halen masada bulunuyor.

ALİ KOÇ: "PANKARTA İZİN VERMEDİLER"

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç da "Atamız'ın 'Yurtta sulh cihanda sulh' sözünü hatırlatmak istiyorum. Biz bu pankartla çıkacaktık, 'Peace at home, peace in the world'. Anladığım kadarıyla otoriteler bunu kabul etmemişler. Tam netleşmedi konu." ifadelerini kullandı.

TFF'den edinilen ilk bilgilerde karşılaşma öncesinde İstiklal Marşı'nın okunacağı ve Türk bayrağının açılacağı öğrenilirken, takımların sahaya 'Yurtta Sulh, Cihanda Sulh' pankartı ile Atatürk posteri ve tişörtü ile çıkma isteklerinin çözüme kavuşturulması bekleniyor.

TFF: DEZENFORMASYON!

TFF ise bu iddialar hakkında yaptığı açıklamada, "Süper Kupa; Türk Bayrağımız huzurunda, 100. Yıl Kutlama Etkinlikleriyle, Şehitlerimiz için saygı duruşuyla ve sanatçı Norm Ender’in okuyacağı İstiklal Marşımız ile başlayacaktır. Bu konuda yapılan dezenformasyona itibar etmeyiniz." ifadelerine yer vererek çıkan haberleri yalanladı.

İLETİŞİM BAŞKANLIĞI: TÜRK BAYRAĞI AÇILACAK, İSTİKLAL MARŞI OKUNACAK

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi de bir açıklama yayımlayarak iddiaları yalanladı. Yapılan açıklamada, "Bazı basın yayın organlarında yer alan ve sosyal medyada paylaşılan 'Suudi Arabistan'ın Riyad kentinde oynanacak Türkiye Süper Kupa final maçında İstiklal Marşımız ve Türk bayrağına izin verilmeyecek' şeklindeki iddialar doğru değildir. Süper Kupa maçı öncesinde sahada Türk bayrağı, her iki kulübün bayrakları ve Turkcell Süper Kupa bayrağı açılacaktır. Işık şovları ile açılış seremonisi ve şehitlerimiz için gerçekleştirilecek 1 dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşımız okunacaktır." ifadelerine yer verildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ