Yabancı cenneti amatörler

Amatör takımlar, geçici başarılar elde etmek adına yabancı oyuncuya yönelerek, altyapı çıkışlı isimlere sırtını dönüyor. İzmir'de geçen sezon 13 lejyoner oynarken, bu yıl sayı şimdiden 14'ü buldu

Yabancı cenneti amatörler

HABER / Levent ARIOZ

Amatör kulüpler yetiştirecekleri yıldız adayı oyuncularla üst ligleri beslemesi gerekirken, son yıllarda durum tam tersi halini aldı. Profesyonelden amatöre bir çok oyuncu dönerken, amatör ligler yabancı cenneti halini aldı. Son dönemde Serge Djiehoua, Jaba, Tita gibi Süper Lig kariyerli oyuncular, Bölgesel Amatör Lig'in aranan oyuncularından oldu. Son olarak sezon başında Spor Toto 1. Lig ekibi Altay'a büyük umutlarla transfer olan Muhamed Habip Daf, devre arasında BAL ekibi Mardinspor'un yolunu tuttu. İzmir'de de durum aynı şekilde devam etmekte. Şampiyonluk hedefleyen Bölgesel Amatör Lig ve Süper Amatör takımları, geçici başarılar elde etmek adına hazır oyuncuya yönelerek, altyapı çıkışlı isimlere sırtını dönüyor.

Kaliteleri yetersiz

Geçen sezon İzmir'de 13 yabancı oyuncu şans bulurken, bu sezonun ilk yarısında rakam 14'ü buldu ve artış devre arası transfer döneminde de artacağa benziyor. Özellikle üniversite okumak için İzmir'e gelen yabancı futbolcuların amatör kulüplerle anlaştığı göze çarpıyor. Kulüplerin verdiği bin dolarlık ortalama imza parası, ülkesinde zor şartlarda yaşamaya alışkın bin genç için çok iyi bir para olarak görülüyor. Ayrıca kulüpler ve taraftarlar takımlarında yabancı futbolcu görmeyi arzuluyor. Kulüplerine bir renk, heyecan gelsin istiyor. Ancak sezon boyunca bir çok maç takip edildiğinde lejyonerlerin çoğunun yeterli kalitede olmaması göze çarpıyor.

Amatör takım sayısı yükseldi

Ülke genelinde yaşanan ekonomik kriz ise amatör takımlara yansımadı. Geçen sene İzmir'de 245 takım amatör kulüp lisansı alırken, 2018-19'da 260 takım sahalara çıktı. Belediyelerın saha, mali ve maddi katkısı amatör takımların artmasında büyük etken oldu. İzmir'de yaşanan en büyük sorunlardan biri isi saha sıkıntısı. 99 sahanın, 46'sı suni zemin ve futbolcu sağlığı ile gelişimi için büyük tehlike arz ediyor. İki saha ise toprak(Torbalı Çırpı Sahası, Bergama Göçbeyli Sahası). 51 saha doğal çim olarak gözükürken, amatör takımlar, en yakın zamanda tam imkanlı tesislere kavuşmayı iple çekiyor.

YORUM EKLE

banner97

banner96