Nice yıllara Büyük Altay

Altay'ın 105. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri kapsamında eski başkanlardan Kemal Zorlu'nun destekleriyle çekilen ve İzmir'in duayen spor yazarlarından Haluk Güney tarafından hazırlanan ALTAY belgeseli büyük beğeni topladı

Nice yıllara Büyük Altay

İzmir’in asırlık çınarı Altay’ın 105. Kuruluş yıldönümü etkinlikleri, çeşitli organizasyonlarla sürerken, Altaylılar önceki gece Kültürpark’taki İzmir Sanat Merkezi’nde, siyah-beyaz aşkı anlatan özel belgeseli izlemek için bir araya geldi. Camianın duayenlerinden Kemal Zorlu’nun hazırlattığı ve Altay Sosyal Dayanışma Derneği’ne armağan ettiği belgeseli izleyenler, tarih sayfaları arasında duygulu bir seyahat yaparken, camianın unutulmaz isimlerinin siyah-beyaz aşkını ve onların anılarını kendilerinden dinleme fırsatı buldu. Yüksek Divan Kurulu eski Başkanı Kemal Zorlu’nun özverisi ve vizyonu ile hazırlanan ve yapımında Haluk Güney’in büyük emeği olan 1 saat 15 dakika süren belgeselde Altay kulübünde çeşitli dönemlerde görev yapmış. 39 eski başkan, kaptan, futbolcu ve yönetici ile yapılan röportajlar yer aldı. Bu röportajlar içinde şu an aramızda olmayan Mahzar Zorlu, Rıdvan Burteçin, Esin Özgener, Erdoğan Tözge, Yaşar Ürek gibi duayenlerin görüntüleri izleyenleri duygulandırdı. 

Zorlu’ya teşekkür, camiaya mesaj

Belgesel filmin gösteriminden önce, Altay Başkanı Özgür Ekmekçioğlu, geceye ev sahipliği yapan Altay Sosyal Dayanışma Derneği’nin hazırlattığı teşekkür plaketini, filmin hayata geçmesini sağlayan Kemal Zorlu’ya sundu. Ekmekçioğlu, yaptığı konuşmada Altay camiasına birlik beraberlik mesajı verdi. Zorlu ise yaptığı konuşmada, bu belgeselin genç nesillere Altay’ın büyüklüğünü anlatma amacı güttüğünü vurguladı. Zorlu ayrıca, tam 39 röportajın yer aldığı belgeselde, yer almamalarına rağmen Altay’a yönetici, sporcu ve teknik adam olarak büyük hizmetler veren bir çok ismi saydı. Vefanın Altay camiası için önemli bir şey olduğunun altını çizdi.

Tözge’yi unutmadılar

Altay Sosyal Dayanışma Derneği Başkanı Dr. Aybars Akoğlu'nun Altay’ın tarihinden anektotlar anlatarak, siyah-beyazlı aşkın büyüklüğünü vurgulayan konuşmasının ardından, Erdoğan Tözge Hizmet Ödülü’nü iki şampiyonlukta da Altay’ın kaptanlık pazubantını takan Murat Uluç’a, merhum Erdoğan Tözge’nin oğlu Galip Tözge verdi. Ayrıca Galip Tözge, merhum Erdoğan Tözge’ye verilen Altay’a Hizmet Ödülü’nü Altay Spor Eğitim Vakfı Başkanı Namık Marmara’dan alırken, duygusal bir konuşmayla babasının Altay sevgisini anlattı. Aynı zamanda eski kulüp başkanlarından olan Marmara ise ödülü verdikten sonra camiaya müze hazırlattıkları müjdesini verdi.

Özgener genç yöneticiye ödül verdi

Altay Sosyal Dayanışma Dereneği’nin gelenekselleştirdiği Genç Yönetici Teşvik Ödülünü ise derneğin genç yöneticisi Emrah Altay’a İzmir Ticaret Odası Başkanı ve Altay camiasının duayenlerinden Mahmut Özgener verdi. Özgener, konuşmasında Altay’ın büyüklüğünü vurgularken, birlik beraberlik mesajı verdi, bu organizasyonda emeği olanlara teşekkür etti. Altay Divan Kurulu Başkanı Ahmet Taşpınar’ın da katıldığı gecede, Altay’a yönetici, futbolcu ve teknik adam olarak hizmet eden bir çok unutulmaz isim, belgeseli izlerken duygusal anlar yaşadı. Gece coşkuyla söylenen Altay Marşıyla sona erdi.

Cumhuriyet Meydanı'nda tören

Altay resmi kutlamalara ise bu sabah başladı. Saat 10:00’da Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen ilk törene; Kulüp Başkanı Özgür Ekmekçioğlu, Yüksek Divan Kurulu Başkanı Ahmet Taşpınar, kulüp yöneticileri ve altyapı oyuncularıyla birlikte taraftarlar katıldı. Ebediyete intikal eden Altaylılar ve tüm şehitler için 1 dakikalık saygı duruşunun ardından İzmir Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı okundu.

Kulüp Başkanı Özgür Ekmekçioğlu, genç futbolcularla birlikte Atatürk Anıtı’na çelenk koyduktan sonra yaptığı konuşmada; ‘‘Cumhuriyetimizin kuruluşu için büyük mücadeleler vermiş Altay’ın başkanlığını yapmak, bu makamda olmak benim için çok büyük bir onur. Altay sadece bir futbol takımı değil, bir spor kulübüdür. Bu güzel ailenin içinde yer almanın ve Büyük Altayımız’ı hak ettiği hedefe yönlendirmenin gururunu yaşıyorum’’ dedi. Başkan Ekmekçioğlu; ‘‘Vazifemiz Altaylılık kültürünü gelecek nesillere aktarmaktır. Bu bilinçle; sadece profesyonel liglerde değil, en alt yaş gruplarını içine alacak şekilde topyekün bir başarıyı hedefledik. Şanlı mazisinden aldığı kuvvet ile geleceği her zaman aydınlık olan Büyük Altayımız’ın 105. yaşı kutlu olsun.’’ şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2019, 12:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner92