İkinci yarıda coşacağız

Portekizli kaleci Beto, Göztepe'nin Antalya kampında birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu. Tecrübeli eldiven, “Ligin ikinci yarısında taraftarlarımız çok mücadele eden bir Göztepe izleyecekler” dedi

İkinci yarıda  coşacağız

İki sezondur Göztepe formasıyla gösterdiği performansla taraflı-tarafsız herkesin beğenisini kazanan Portekizli kaleci Beto, sarı-kırmızılı ekibin Antalya kampında birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu. Ligin ilk yarısında istedikleri puanları alamadıklarını belirten Beto, "Daha fazla puan toplamayı bekliyorduk. Ancak çok da kötü bir durumda da değiliz. Beklemediğimiz maçlar kaybedip, beklenmeyen sonuçlar aldık. Ama iyi sonuçlarımız da oldu. Bunları telafi etmek, istediğimiz sonuçlara ulaşmak için bu kamptayız. Çok iyi bir şekilde çalışıyoruz. Gerçekten mücadeleli, hırslı bir şekilde çalışıyoruz. Bu kampın sonucunda da istediğimiz sonuçlara ulaşacağımıza inanıyoruz" diye konuştu.

FARKLI OLACAK

Ligin ikinci yarısında mücadele eden bir Göztepe olacağına dikkat çeken Beto, "Öncesiyle sonrasını kıyaslamak istemiyorum. Çünkü iyi bir hocamız vardı. Kendisi takımdan ayrıldı ve yeni bir hoca geldi, Kemal hoca da çok iyi bir hoca. Bu farkı yaratacak biz oyuncularız. Ligin ikinci yarısında taraftarlarımız çok mücadele eden bir Göztepe izleyecekler. Her maça bir final mücadelesi niteliğinde çıkan bunun için çabalayan, hırslı bir şekilde bütün maçlarını kazanmak için canını dişine takan bir Göztepe izleyecekler. İlk yarıdaki kayıplarımızı bu mücadelemizle, hırsımızla tekrardan toparlayacağız" şeklinde konuştu.

Değişiklikler olumlu yansır

Futbolun bir sonuç oyunu olduğunu söyleyen Portekizli kaleci, "Sezon içerisinde veya devre arasında teknik direktör değişikliği hiç yaşamamıştım. Bu sene bunu yaşadık. Futbol sonuca bağlı bir oyun. Her ne kadar bir şeyler iyi, doğru olsa da maalesef ki sadece sonuçlara bağlı oluyorsunuz. Bu teknik direktör A, B, C olabilir. Bunun hiçbir önemi yok. Önemli olan nokta futbolcuların yeni teknik adamlara veya yeni sistemlere adaptasyonları. Bu adaptasyonu doğru sağlayabilirsek, doğru sonuçlar alırız. Zaten profesyonel insanlarız. Yapmamız gereken şey de bu. Bu konulardaki kararları futbolcular vermiyor, yönetimler alıyor. Ancak dediğim gibi sadece sonuca bağlı, umuyoruz ki bu değişiklikler olumlu olarak takımımıza geri döner" ifadelerini kullandı.

Hepimiz kendimizi takımımıza adadık

İzmir'de yaşamaktan büyük keyif aldığına dikkat çeken Beto, "Maalesef yurt dışındaki insanların Türkiye denildiğinde akıllara gelen imajı biraz farklı oluyor ama İzmir gerçekten inanılmaz bir şehir. Çünkü, geçen sene doğum günümde çok eski arkadaşlarımı İzmir'e davet ettim. Gelip gördükleri zaman İzmir'i çok beğendiler. Modern bir şehir. İnsanlar çok sempatik, cana yakın. Plajları ve gidip gezilip görülebilecek birçok yeri olan müthiş bir şehir. Ben yaşamaktan büyük keyif alıyorum. Bugüne kadar oynadığım tüm kulüplerle taraftarlarla ilişkilerim çok güzeldi. Bu biraz da insanın kendisini o kulübe adamasıyla ilgili. Taraftarlar kendilerini adayan oyuncuları her zaman sevmişlerdir. Göztepe için de aynı şeyler geçerli. Özel bir taraftarımız var. Bize her maç desteklerini hissettiren taraftarımız var. Burada oyuncunun takım için ne kadar savaştığı da önemli. Bir oyuncu her zaman iyi oynayamayabilir ama önemli olan var gücüyle mücadele etmesidir. Taraftarlar da böyle oyuncuları severler. Onlar bir çok fedakarlık yapıyorlar. Belki paraları olmuyor ama ceplerindeki son parayla bir bilet alıyorlar. Yolculuk yapıp, bizi desteklemeye geliyorlar. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Takım kaptanı olarak hepimiz kendimizi bu takıma adamış durumdayız. Bu takım için terimizin son damlasına kadar savaşacağız" ifadelerini kullandı.

Kendimi 20 yaşında hissediyorum"

Futbolu bırakma konusunda herhangi bir karar almadığını söyleyen Beto, "36 yaşındayım ama ruh için rakamların fazla bir önemi yok. Ben; ruh, kafa ve fiziksel olarak kendimi 20 yaşında hissediyorum. O kadar heyecanlı, güçlü hissediyorum. Psikolojik olarak da daha iyi hissediyorum. O yüzden futbolu bırakma konusunda yaşla ile ilgili kafamda bir şey yok. Şu anda ilk hedefim Göztepe ile olan 1.5 yıllık sözleşmem boyunca elimden gelen en iyi oyunu sergilemek. Burada gösterebildiğim kadar başarı gösterip, takım olarak elde edebileceğimiz en iyi başarıları elde etmek. Kontratım süresince aklımdaki ilk öncelik bu. Onun sonrasında ne olacak, bitecek değerlendirilir. Portekiz ya da İspanya'ya mı dönerim veya burada mı devam ederim, kariyerim ne şekilde devam eder ve sonuçlanır bilmiyorum. Bugüne kadar oynadığım bütün kulüplerde kupa kaldırdım. Burada da kaldırmak benim için çok özel olacak" şeklinde konuştu.

Ronaldo 12 yaşında ben en iyisi olacağım diyordu

Cristiano Ronaldo'nun kendisinde çok farklı bir noktası olduğuna değinen Beto, "Bütün arkadaşlığımız, vatandaşlığımız bir kenara gerçekten Cristiano Ronaldo'nun bende çok farklı bir noktası var. 12 yaşında 'ben çok çalışacağım ve dünyanın en iyisi olacağım' diyordu. O yaşlarda onunla dalga geçen insanlar olabiliyordu. Ama bu hedefi için çok çalıştı. Çok fazla fedakarlık yapıp, kendisine çok fazla zaman ayırdı. Kendisini futbola çok adadı. Ben zaten dünya üzerinde futbola aşık, onun kadar kendisini adayıp, hedefleri için çalışan bir insan görmedim. Kendisine hiçbir şey yapmazsa İzmir'e tatil yapmaya gel derdim ama onun haricinde Türkiye hakkında olumlu referanslar verirdim. Gerçekten gelişime çok açık olan bir ülke. İnsanların futbolu çok sevdiği, aşık olduğu bir ülke. Futbolun gelişiminde kendisinin de etkisi olabileceğini düşünürüm ve kendisine iletirdim. Milli takım kamplarından bu tip muhabbetler geçiyor. Birbirimizin halini hatırını sorduğumuz zaman neler yaptığımızı anlatıyoruz. Bende kendisine Türkiye'deki yaşamdan, futboldan bahsettim. Ne kadar güzel, potansiyel vaat eden bir ülke olduğundan bahsettim. Geldiği zaman, eğer bir gün gelirse büyük keyif alacağını düşünüyorum. Antalya, İzmir, İstanbul gibi çok güzel şehirleri var. Kendisine bunları söylerdim" dedi.

Visca, Trezeguet ve Diagne ofansif olarak iyi isimler"

Türkiye'de birçok yetenekli futbolcunun olduğuna dikkat çeken Beto, "Gerçekten Türkiye'de oynayan çok yetenekli oyuncular var. Takımların en fazla önem gösterdiği yeridir santrfor mevkileri. Türkiye'de de bu mevkide oynayan çok iyi isimler var. Burada cevap verirken Göztepe harici cevap veriyorum, yoksa bana göre en iyisi kaleci, savunma, orta saha ve forvetler bizim takımımızda. Bunun dışında 3 tane isim verebilirim. Çok çok iyi oyuncular ama aklıma ilk gelen Visca, Diagne ve Trezeguet olarak sıralayabilirim. Gerçekten Türkiye'de ofansif olarak çok çok iyi isimler bence" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

banner97

banner96