Atatürk Stadı'na deprem ayarı

Ülkeyi ciddi bir tedirginliğe sokan İstanbul depreminden sonra, uzun süredir depreme dayanıksız olduğu konuşulan Atatürk Stadı'nın kapanması ya da detaylı bir bakımdan geçmesi bekleniyor

Atatürk Stadı'na deprem ayarı

Haber/ Levent ARIÖZ

Yarım asıra yaklaşan tarihiyle İzmir'in spor yükünü çeken Atatürk Stadı'nın geleceğiyle ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. Tarihi mabedin depreme dayanıksız olduğu uzun süredir konuşulurken, son günlerde yaşanan ve ülkeyi ciddi tedirginliğe sokan İstanbul depreminden sonra Atatürk Stadı'na da ciddi yaptırımların geleceği konuşuluyor. TFF 1. Lig ekibi Altay ile 3. Lig'de mücadele eden Karşıyaka'ya ev sahipliği yapan Atatürk Stadı'nın ya kapatılması ya da ciddi bir bakımdan geçmesi bekleniyor. Göztepe'nin yeni evi Gürsel Aksel Stadı'na ligin ikinci yarısında geçmesinden sonra Atatürk Stadı'nda faaliyetlerin durdurulması planlanıyor. Sarı kırmızılıların yeni mabedine geçmesi sonrası da Atatürk Stadı'nın faaliyetlerini durdurmasıyla İzmir kulüpleri oynayacağı statları değiştirecek. Altay'ın Altınordu ile birlikte Bornova Aziz Kocaoğlu Stadı'nı kullanması, Karşıyaka'nın da Atatürk Stadı'ndan ayrılıp Ekol Göz Menemenspor'a ev sahipliği yapan Menemen İlçe Stadı'nda iç saha maçlarını oynaması planlanıyor.

Gözler Güvenlik Kurulu'nda

Atatürk Stadı'nın geleceği ile ilgili raporu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün hazırlayacağı, kapanma kararının ise İl Spor Güvenlik Kurulu tarafından verileceği öğrenildi. Türkiye'nin ilk olimpik stadı olma özelliği taşıyan İzmir Atatürk Stadı 4 yıl önce ciddi bir bakımdan geçmişti. Tesiste çürüyüp koltukların üzerine düşmeye başlayan kapalı tribünün ahşap çatısı tamamen değiştirildi. Saha zemini yenilenip protokol ve B protokol koltukları değiştirildi. Stadın etrafına çit örülürken soyunma odaları da düzenlendi. Statta o dönem tribünleri güçlündirmeye yönelik bir çalışma yapılmadı. Dev tesiste maçlar ve atletizm yarışlarının yanı sıra tribün altlarındaki salonlarda her gün farklı branşlarda yüzlerce sporcu çalışıyor. Stadın geçmişte 80 bin olan kapasitesi koltuklarla 51 bin 295'e düşürülmüştü.

Alsancak Stadı aynı kaderi yaşadı

Alsancak Stadı da tıpkı Atatürk Stadı'nın yaşadığı deprem riski dolayısıyla 2014 yılında kapatılmıştı. İzmir Spor Güvenlik Kurulu, uzmanların can güvenliği tehdidi ve güçlendirilmesinin ekonomik olmayacağı yönündeki raporu üzerine, 2014-2015 sezonundaki futbol maçlarının mevcut şartlarda Alsancak Stadı'nda oynanmaması kararı almıştı. Daha sonra tarihi stat yıkılıp, yeni Alsancak Stadı'nın yapımına başlandı. Yeni Alsancak Stadı'nın yüzde 60'ı tamamlanırken 2020-2021 sezonunun ikinci devresine yetişebileceği dile getirildi.

YORUM EKLE