Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un kararıyla gidilen erken genel seçimin ikinci turunda, solcu 4 partinin oluşturduğu Yeni Halk Cephesi ittifakı en fazla sandalye sayısına ulaştı. Boyun Eğmeyen Fransa’nın (LFI) lideri Jean-Luc Melenchon, seçim galibiyetinin ardından yaptığı konuşmada, “Yeni Halk Cephesi’nden bir başbakanımız olacak” dedi.

Filistin’i Tanıma” Sözü

Melenchon, hükümet olarak ulusal ve uluslararası anlamda “çok sayıda şeye kararname ile” karar verebileceklerini belirtti. Kampanya sürecindeki “Filistin devletini tanıma” sözünü bir kez daha dile getirerek, bu kapsamda yapacakları işler arasında “en hızlı şekilde” Filistin devletini tanımanın yer aldığını söyledi.

İttifakların Durumu

Dünkü ikinci turda aşırı sağa karşı Macron ve solcuların üstü kapalı işbirliği yaptığı seçimde hiçbir ittifak mecliste hükümet kurmak için gerekli salt çoğunluğa ulaşamadı. Macron’un “Cumhuriyet İçin Hep Birlikte” ittifakı 150, aşırı sağcı Ulusal Birlik ittifakı ise 125 sandalye kazandı. Mecliste salt çoğunluğa ulaşılamaması, farklı siyasi parti ve ittifakların yeni hükümetin kurulması için işbirliğine gitmesini zorunlu kılıyor.

Bavyera Eyalet Başbakanı sosyal medya çekilişiyle döner dağıtacak Bavyera Eyalet Başbakanı sosyal medya çekilişiyle döner dağıtacak

Filistin Destekçisi LFI

Seçimin kazananı olan solcu ittifak Yeni Halk Cephesi’nin en büyük partisi ve Filistin destekçisi LFI’nin yeni hükümetin kurucu güçlerinden biri olup olmayacağı, solcu partilerin bölünmeden merkez partilerle kuracağı koalisyona bağlı görünüyor. Filistin devletini tanımak, seçimin galibi solcu ittifakın başlıca seçim vaatleri arasında yer alıyordu.

Filistin’e Destek

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının başladığı 7 Ekim 2023’ten bu yana Fransa’da yapılan Filistin’e destek gösterilerinde başı çeken LFI, erken genel seçimlerde de Filistin meselesini seçim kampanyasında önemli bir yere koydu. Filistin asıllı Rima Hassan, LFI tarafından Avrupa Parlamentosu seçimleri için yedinci sıradan aday gösterilmişti.

Editör: Kazim Bozkurt