Sigortacılık ve özel emeklilik sektörünün düzenlenmesi ve denetlenmesine ilişkin görevleri yürüten Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (SEDDK) başkanı ve üyeleri, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile atandı.

13 Kasım 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameye göre, SEDDK Başkanlığına, İkinci Başkan Davut MENTEŞ getirildi. Menteş, daha önce SEDDK İkinci Başkanı olarak görev yapıyordu.

SEDDK İkinci Başkanlığına ise Mehmet VERİM atandı. Verim, SEDDK Üyesi olarak çalışıyordu.

Afet köy evleri sahiplerine teslim ediliyor Afet köy evleri sahiplerine teslim ediliyor

SEDDK Üyeliklerine ise Nevzat ŞEN, Ömer Faruk ÖZTÜRK ve Tayfun AKSOYAK getirildi. Şen, daha önce Hazine ve Maliye Bakanlığı Sigortacılık Genel Müdürü olarak görev yapıyordu. Öztürk, SEDDK Başkan Yardımcısı olarak çalışıyordu. Aksoyak ise SEDDK Uzmanı olarak görev yapıyordu.

SEDDK’nın görev ve yetkileri nelerdir?

SEDDK, sigortacılık ve özel emeklilik ile ilgili mevzuatı hazırlamak, uygulamak ve piyasa düzenini tesis ederek etkin bir düzenleme ve denetim sistemi kurmak amacıyla 2019 yılında İstanbul merkezli olarak kurulmuş bir kurumdur.

SEDDK, sigorta ve reasürans şirketleri, emeklilik şirketleri, sigorta ve reasürans brokerleri, sigorta acenteleri, sigorta eksperleri, sigorta ve reasürans havuzları, sigorta ve reasürans birlikleri, sigorta tahkim komisyonu, doğal afet sigortaları kurumu, tarım sigortaları havuz işletmesi, güvence hesabı, sigorta bilgi ve gözetim merkezi, emeklilik gözetim merkezi, Türkiye motorlu taşıtlar bürosu, özel riskler yönetim merkezi ve sigorta eğitim merkezi gibi kuruluşların faaliyetlerini düzenlemekte ve denetlemektedir.

SEDDK, ayrıca sigortacılık ve özel emeklilik alanında tüketici haklarını korumak, sektörün gelişimini desteklemek, uluslararası standartlara uyum sağlamak, piyasa güvenini artırmak, rekabeti teşvik etmek, finansal istikrarı sağlamak ve kamu yararını gözetmek gibi görevleri de yürütmektedir.

Kaynak: HABER MERKEZİ