banner135

Sağlıkta ‘3 maymun’ yönetmeliği!

Resmi Gazete’de yayınlanan ‘Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği’ni üç ana başlıkta eleştiren İzmir Tabip Odası Başkanı Süleyman Kaynak, yeni tanımlanan ‘taban’ ödeneğindeki ‘ödüllendirme’ payının disiplin cezalarıyla bağlantılandırılmasını eleştirdi.

Sağlıkta ‘3 maymun’ yönetmeliği!

Özel/Didar DEMİRCİ
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sosyal medya hesabından heyecanla duyurduğu ‘Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği’ sağlık çalışanlarını hayal kırıklığına uğrattı. Bakan Koca’nın, “Kitap gibi sağlam yönetmelik! ‘Bir gün bir yönetmelik okuduk. Türkiye’de doktor olmanın anlamı değişti.’ İleride böyle denecek” sözleriyle duyurduğu yönetmeliğe ilişkin gazetemize konuşan İzmir Tabip Odası Başkanı Süleyman Kaynak, döner sermaye, ek ödemeler ve taban ödemelere ilişkin yapılan düzenlemelerdeki sorunlara dikkat çekerek eleştirilerini sıraladı. Kaynak, “Yeni yönetmelik, uzun bir metin gibi görünse de özü itibarıyla daha önce yürürlükteki yönetmeliklerin tekrarı niteliğinde” dedi.


 

YILLIK İZİNLER DÖNER SERMAYE DIŞINDA KALDI
Yönetmeliğe ilişkin ilk olarak döner sermaye paylarıyla ilgili olan kısmını değerlendiren Kaynak, “Döner sermaye payı, şimdiye kadar aktif çalışılan günler üzerinden hesap ediliyordu. Yani bayram, rapor ve yıllık izin günlerinde herhangi bir nedenle iş yerine gelmediyseniz ödeme yapılmıyordu. Şimdiki değişiklikle bu konuda düzeltme yapılmaya çalışılmış. Ancak yıllık izinler döner sermaye payına dahil edilmemiş. Bu doğru bir şey değil. Yıllık izinler insanların yasal haklarıdır. Bu açıdan ciddi bir eleştiri yapılabilir. Yıllık izin haricinde yönetmeliğin olumlu tarafı ise 7 güne kadar aldığınız raporlarda herhangi bir koşul aranmaksızın ödeme yapılıyor. Bunun dışında resmi tatillerde, yurt içi kongrelerde ödeme yapılıyor” sözlerini kaydetti. Kaynak, yurt dışındaki kongrelere katılmak için işe gelmeyen çalışana da döner sermaye kesintisi uygulandığını aktararak, yıllık izin ve yurt dışı kongrelerin de döner sermaye payındaki kesintiden çıkarılması gerektiğini söyledi. Öte yandan Kaynak, döner sermayenin hangi günler ödeneceği konusunda da iyileştirme yapıldığını belirtti.

 

PERFORMANSA ‘TEŞVİK’ MASKESİ
Yönetmelikte, ek ödemeler kısmının iki bölümden oluştuğunu ifade eden Kaynak, “Biri temel ödeme biri de teşvik ödemeleri başlığı altında söylenebilir. Bunlardan ilk olarak teşvik ödemelerinden bahsedeyim. Sağlıkta dönüşüm programıyla birlikte en çok eleştirdiğimiz konuların başında performans geliyordu. Buradan performans sözcüğünü çıkarmışlar yerine teşvik sözcüğünü getirmişler. Yani kelime değişikliği yapmışlar. Orada bir takım yüzdelerde bir takım hesaplarda çok az da olsa iyileştirme yapılmış ama performans kaldırılmamış. Biz performansı, ekipler arası ve sağlık çalışanlarıyla diğer görevliler arasındaki iş ilişkilerini, ortak çalışma koşullarını olumsuz etkilediği için eleştiriyorduk. Şimdi bunun ikinci ödeme kısmı ise temel ödeme diye ayrılmış. Temel ödeme dediğimiz şeyin içerisinde de bir taban ödeme var. Bu taban ödeme aslında genel bütçeden verilen bir para ve bu sabit. Bakanlık bütçesi. Yani maaşların verildiği temel bütçe. Temel ödemenin taban kısmı buradan verilmiş. Diğer kısmı da yine bir teşvik ödemesi şeklinde görülüyor. Ödüllendirme ödeneği gibi düşünebilirsiniz” açıklamasını yaptı.

 

İDARENİN ELİNE DEMOKLES KILICI
Taban ödemenin içerisinde bir de teşvik ödemesi olduğunu aktaran Kaynak, bu ödemenin performansın bir çeşidi olduğunu dile getirerek, “Burada da personel herhangi bir disiplin cezası aldığı takdirde bundan yararlanamayacak” dedi. Disiplin cezası alan sağlık çalışanının maaşından kesileceği anlamına gelen uygulamaya ilişkin eleştirilerini sıralayan Kaynak, “İdarenin eline Demokles’in kılıcı gibi bir cezalandırma yetkisi veriyor. İdarenin isteği dışında hareket edenleri cezalandırma olarak değerlendirecek bir durumdur. Bu da düzenlemenin olumsuz taraflarından bir tanesi” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2022, 17:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100