Sağlıklı beslenmeyi anlattı

Yaşar Üniversitesi MYO Gıda İşleme Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Ruhan Aşkın Uzel, sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturmak isteyenler için önerilerde bulundu.

Sağlıklı beslenmeyi anlattı

Yaşar Üniversitesi MYO Gıda İşleme Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Ruhan Aşkın Uzel, sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturmak isteyenler için önerilerde bulundu.

Yaşar Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Ruhan Aşkın Uzel, kakaonun bol antioksidan içerdiğini, içerisinde bulunan antioksidan miktarının yeşil çay ve kırmızı şaraptan da fazla olduğunu, yaban mersininin kan şekerini düzenlediğini, idrar yollarını temizlediğini, görme kaybı gibi aksaklıkların giderilmesinde yardımcı olup, kalbi onardığını, beyin fonksiyonlarını güçlendirip, sindirim sistemini düzenlediğini anlattı. Uzel, şöyle dedi: "Tarçın, doğal bir mikrop önleyicidir, kan şekerinin düşürülmesinde destek olur, hafızayı geliştirir, metabolizmanın yağı ve şekeri işlemesini düzenlediği için kolesterolün düşürülmesinde etkilidir. Ceviz, içerisinde bulundurduğu Omega 3 yağ asitleri sayesinde kalp sağlığının korunmasında destekçidir. Kalp ve damar hastalıklarını tedavi eder, lif içeriği bol olduğu için sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur. Böğürtlen, C vitamini açısından oldukça zengindir. Düzenli tüketildiğinde yüksek tansiyonu düşürür, vücudu dinlendirir ve güçlendirir. Kinoa, glutensiz olup besin değeri yüksektir, tam protein kaynağıdır yani vücudun ihtiyacı olan aminoasitleri sağlar, kilo kontrolünü sağlar, sindirim sistemini düzenler, içerisinde bulunan yüksek miktardaki magnezyum minerali sayesinde damarları rahatlatarak şiddetli baş ağrılarının giderilmesini sağlar. Avokado, vitamin ve mineral deposudur, bol liflidir bu nedenle sindirim sistemini düzenler, kolesterolü dengeler, göz sağlığını korur. Dut, saç dökülmesine karşı kullanılır, fazla miktarda antioksidan içerir bu nedenle birçok hastalığın tedavisinde ve cilt bakım malzemelerinde kullanılmaktadır. Somon, hafızayı kuvvetlendirir ve beyin fonksiyonlarını iyileştirir, düşük aklorili olması nedeni ile diyet programlarının vazgeçilmezidir, tansiyonu düzenler, kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirir, manik depresiflik ya da depresyon gibi ruhsal aksaklıkların giderilmesi için tercih edilir. Nar, yorgunluğu giderir, kolesterol ve şekeri dengeler, kanser hücrelerinin gelişmesine engel olurken, kalp sağlığının korunmasında da yardımcı olur. Tatlı patates, kan şekerini düzenler, karaciğer, cilt ve prostat kanseri riskini azaltır, zengin lif ve magnezyum içeriği nedeni ile sindirim sistemi için çok yararlıdır, göz ve karaciğer hastalıklarına karşı son derece yararlıdır."

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 11:25
YORUM EKLE

banner92