banner109

Pfizer: Aşılamada üçüncü doza ihtiyaç olabilir

Pfizer'in CEO'su Bourla, üçüncü doz aşıya ihtiyaç duyulabileceğini belirtti.

Pfizer: Aşılamada üçüncü doza ihtiyaç olabilir

ABD'de korona virüsü görev gücünün başkanı Kessler ise, takviye doz ihtiyacına karşı hazırlık yapıldığını aktardı. 

Almanya merkezli BioNtech şirketiyle beraber korona virüsüne karşı aşı geliştiren Pfizer'in CEO'su Albert Bourla, üçüncü doz aşıya ihtiyaç olabileceğini söyledi. "Covid-19'a karşı insanların her yıl aşı olması gerekebilir" diyen Bourla, "Muhtemel bir senaryo, iki dozun ardından altı ila 12 ay arasında üçüncü bir doza ihtiyaç duyulacağını ve her yıl aşılama yapılması gerekeceğini gösteriyor" ifadelerini kullandı.

'BAĞIŞIKLIK SÜRESİ İNCELENİYOR'

ABD'de korona virüsü görev gücünün başkanı David Kessler da, 'takviye doza' gerek duyulabileceğini aktardı. Bağışıklık süresinin incelendiğini söyleyen Kessler, aşılamanın ardından dokuz ila 12 ay arasında, takviye doz ihtiyacına karşı hazırlık yapıldığını ifade etti.

'AŞILAMANIN ARDINDAN ENFEKTE OLAN 74 KİŞİ ÖLDÜ'

Temsilciler Meclisi'nde konuşan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Direktörü Rochelle Walensky, tamamen aşılanmış kişilerde görülen enfeksiyon vakalarının takip edildiğini söyledi. ABD'de aşılanan 77 milyon kişinin 5 bin 800'ünde Covid-19'a rastlandığını kaydeden Walensky, aşılamanın ardından enfekte olan 398 kişinin hastaneye kaldırıldığını ve 74 kişinin öldüğünü kaydetti.

Walensky, aşılama sonrası Covid-19 vakalarının 'bağışıklık tepkisi düşük olan' ve korona virüsünün daha bulaşıcı varyantlarıyla enfekte olan kişilerde tespit edildiğini söyledi.

YORUM EKLE

banner97

banner96