Sağlık Bakanlığı, 18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, antibiyotiklerin bilinçli kullanılması gerektiğini vurguladı. Bakanlık, antibiyotiklerin ateş düşürmek, ağrı dindirmek, virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi etmek gibi amaçlarla kullanılmalarının yanlış olduğunu belirterek, “Antibiyotiklerin, sadece bakterilere karşı etkili olduğu unutulmamalı” dedi.

25 saniyede tıkalı burunu açmanın en basit yolu! İlaç kullanmadan burun tıkanıklığını açma 25 saniyede tıkalı burunu açmanın en basit yolu! İlaç kullanmadan burun tıkanıklığını açma

Antibiyotikler Ne İşe Yarar?

Antibiyotikler, bakterilerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan ilaçlardır. Antibiyotikler, bakterilerin büyümesini engelleyerek veya bakterileri öldürerek enfeksiyonu durdururlar. Antibiyotikler, virüslerin neden olduğu hastalıklara karşı etkisizdir. Bu nedenle, grip, soğuk algınlığı, nezle, bronşit, sinüzit gibi virüslere bağlı hastalıklarda antibiyotik kullanmak gereksizdir.

Antibiyotikler Nasıl Kullanılmalı?

Antibiyotikler, hekim önerisi ve reçete ile alınmalıdır. Enfeksiyonu en etkili biçimde tedavi etmek ve direncin ortaya çıkma riskini azaltmak için doğru dozda, doğru şekilde, reçeteye uygun zaman aralıklarıyla kullanılmalıdır. Antibiyotik tedavisine hekimin belirlediği süre kadar devam edilmeli, tedavi yarıda kesilmemeli veya uzatılmamalıdır. Antibiyotik tedavisi sırasında alkol alınmamalı, sigara içilmemeli, bol sıvı tüketilmeli ve beslenmeye dikkat edilmelidir.

Antibiyotik Direnci Nedir?

Antibiyotik direnci, bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç kazanması ve tedaviye yanıt vermemesi durumudur. Antibiyotik direnci, antibiyotiklerin bilinçsiz, gereksiz veya yanlış kullanılması sonucu ortaya çıkar. Antibiyotik direnci, bakterilerin yol açtığı hastalıkların tedavisini zorlaştırır, tedavi süresini uzatır, tedavi maliyetini artırır ve ölüm riskini yükseltir. Antibiyotik direnci, günümüzde dünya genelinde bir halk sağlığı sorununa yol açmaktadır.

Antibiyotik Farkındalığı Neden Önemli?

Antibiyotik farkındalığı, antibiyotiklerin ne işe yaradığı, nasıl kullanılması gerektiği, antibiyotik direncinin ne olduğu ve nasıl önlenmesi gerektiği konusunda bilinçli olmaktır. Antibiyotik farkındalığı, antibiyotiklerin etkinliğini korumak, antibiyotik direncini azaltmak, enfeksiyonların yayılmasını önlemek ve halk sağlığını korumak için önemlidir. Antibiyotik farkındalığı, hem sağlık çalışanları hem de halk için gereklidir.

Kaynak: AA