Rekabet Kurulu, Meta'nın Instagram ile Threads uygulamasını bağlayarak rekabeti ihlal ettiği gerekçesiyle 335 milyon 730 bin 707 lira 20 kuruş idari para cezası uygulanmasına karar verdi. Kurul'un gerekçesi ise Meta'nın bu uygulamayla veri birleştirme politikası kapsamında Instagram hesaplarından toplanan verilerin Threads hesaplarına aktarılarak diğer Meta ürünlerini geliştirmek için kullanmasıydı.

Rekabet Kurulu'nun Soruşturması ve Geçici Tedbir Kararı

Rekabet Kurulu, Meta'nın Threads uygulamasıyla ilgili olarak 23 Kasım 2023 tarihinde soruşturma başlatmıştı. Soruşturmada Meta'nın Instagram ve Threads arasındaki veri birleştirme davranışının rekabeti ihlal ettiği tespit edildi. Bu nedenle Meta hakkında 4 milyon 796 bin 152,96 lira günlük idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Keşan'da kurusıkı tabanca ele geçirildi Keşan'da kurusıkı tabanca ele geçirildi

Meta'nın 'Profilsiz Kullanım' Önerisi ve Yeni Çözüm

Meta, Rekabet Kurulu'nun geçici tedbir kararına uymak için daha önce Avrupa Birliği'nde uyguladığı 'profilsiz kullanım' önerisini sundu. Ancak bu öneri Kurul tarafından kabul edilmedi. Meta, 30 Nisan 2024 tarihinde Türkiye'deki tüm Threads kullanıcılarının profillerini devre dışı bıraktı.

Rekabet Kurulu'nun Ceza Kararı

Rekabet Kurulu, Meta'nın Threads'in faaliyetlerini durdurmasını geçici tedbir kararında öngörülen yükümlülükleri konusunda yerine getirdiğini ve dolayısıyla tedbir kararı ile uyumlu olduğunu değerlendirdi. Bu nedenle günlük para cezasının sonlandırılarak 335 milyon 730 bin 707 lira 20 kuruş idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Editör: Kazim Bozkurt