Rasim Ozan Kütahyalı, 30 Nisan 1981 tarihinde Bornova, İzmir'de doğmuş bir Türk köşe yazarı ve televizyon yorumcusudur. Şu anda Güneş gazetesinde köşe yazıları yazmakta ve Beyaz/Derin Futbol programında yorumculuk yapmaktadır.

Rasim Ozan Kütahyalı kiminle evli

Rasim Ozan Kütahyalı, mühendis bir baba ve öğretmen anneden geliyor. 60. Yıl Anadolu Lisesi'nden mezun olduktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne girdi, ancak 2. sınıfta ayrıldı ve okulu yarım bıraktı. Amcası, bir dönem Cumhuriyet gazetesi yazarı ve klasik batı müziği profesörü olan Önder Kütahyalı'dır. Kütahyalı, HABERTÜRK gazetesi köşe yazarı ve televizyon yorumcusu Nagehan Alçı'yla evlidir ve ikiz kızları vardır. Baba tarafı, Kütahya'dan İzmir'e göç etmiş olan Kütahyalı soyadını aldı.

DR. Mehmet Ali Sarı kaç yaşında, nereli? Mehmet Ali Sarı kimdir? DR. Mehmet Ali Sarı kaç yaşında, nereli? Mehmet Ali Sarı kimdir?

Rasim Ozan Kütahyalı'nın televizyon hayatı nasıl ilerledi?

Rasim Ozan Kütahyalı, 17 Mayıs 2008 tarihinde Taraf gazetesinde köşe yazarlığına başlamıştır. Takvim ve Sabah gazetelerinde Haziran 2011 ile Aralık 2017 tarihleri arasında köşe yazarlığı yapmış, Kanaltürk'te yayınlanan Ters Cephe programında 2009-2011 yılları arasında yorumculuk yapmıştır. Beyaz TV'de Dinamit, Beyaz Futbol ve Derin Futbol programlarında Mayıs 2010'dan Kasım 2017'ye kadar siyaset ve futbol yorumculuğu yapmıştır. Taraf gazetesindeki köşe yazarlığından önce Sinan Çetin'in firması Plato Film'de metin yazarlığı ve kast direktörlüğü yapmıştır.

Rasim Ozan Kütahyalı, Aralık 2008'den itibaren Kanal T'de ana haberleri yorumladı. Aynı kanalda Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür ile birlikte Politik Performans programını sundu. Nisan 2009'da Kanal T'den ayrıldı ve CNN Türk'e yayın danışmanı olarak geçti. Bir süre boyunca Reha Muhtar ile Çok Farklı programının danışmanlığını yürüttü. Aralık 2009'dan itibaren Ters Cephe programında yorumculuk yapmaya başladı. 2011 yılında Berna Laçin ile 'Yerden Göğe' adlı programı Star TV'de sunmuştur.

Rasim Ozan Kütahyalı ve FETÖ ilişkisi

2012 yılında bir televizyon programında Fethullah Gülen, Recep Tayyip Erdoğan ve Zekeriya Öz hakkında,

“Ben Fethullah Gülen'in Türkiye'nin geleceğine çok yararlı bir insan olduğunu düşünüyorum. Ben Fethullah Gülen'i seven bir insanım. Fethullah Gülen'in küresel bir ufku olduğunu düşünüyorum. Tayyip Erdoğan'ın siyasi liderliğiyle Fethullah Gülen'in manevi önderliği arasında son derece paralel bir dünya görüyorum. İkisi de imparatorluk ufkuna sahip 2 büyük adamdır.

Bu memleketin efsane savcısı, bir simge adam olarak benim de çok önem verdiğim ve değer verdiğim Zekeriya Öz, yeni aktif göreve atandı. Ben Zekeriya Öz'ün görevinden alınmasına karşıydım. Zekeriya Öz gibi simge bir isim bile kızağa çekildi” ifadelerini kullandı.

Rasim Ozan Kütahyalı, 27 Kasım 2013 tarihinde, AK Parti ve Gülen hareketi arasındaki gerginliğin arttığı bir dönemde, Fetullah Gülen'e Sabah gazetesindeki köşesinden bir açık mektup yazdı. 2011 yılından beri futbol yorumculuğu yaptığı Beyaz TV'de, canlı yayında kullandığı "Kusturmalı Boşnak Saksosu" sözü nedeniyle, Boşnak kökenli Türk vatandaşları dahil olmak üzere yoğun bir tepki aldı.

Rasim Ozan Kütahyalı Beyaz Futbol kariyeri nasıl?

Rasim Ozan Kütahyalı, 2011 yılından itibaren futbol yorumculuğu yaptığı Beyaz TV'de, Boşnaklar hakkında kullandığı ifadeler nedeniyle tepki aldı ve 20 Kasım 2017 tarihinde programla ilişiği kesildi. Beyaz TV, RTÜK tarafından program durdurma ve ağır para cezasına çarptırıldı ve Kütahyalı, 19 Kasım 2017'deki Beyaz Futbol programındaki ifadeler nedeniyle halkın bir kesimini alenen aşağılamak gerekçesiyle 10 ay hapis cezasına mahkûm edildi.

19 Ağustos 2019'da Beyaz Futbol'a döndü ama tepkiler üzerine tekrar programdan ayrıldı. 8 Şubat 2020'de Güneş gazetesinde köşe yazarlığına başladı ve 2020'de Beyaz TV'de çeşitli programlara katılmaya başladı, ancak Boşnaklar'ın tepkisini çekti.

Rasim Ozan Kütahyalı, 13 Eylül 2020'de Beyaz Futbol programına tekrar katıldı.