Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Ukrayna'nın NATO üyelik kararının sadece Ukrayna halkı ve NATO üyesi ülkeler tarafından alınabileceğini ve hiçbir ülkenin bu süreci engelleyemeyeceğini açıkladı.

Duda, Ukrayna'nın NATO'ya katılımının Rusya'yı caydıracağına ve bölgedeki barışa katkıda bulunacağına inanıyor.

Washington'da NATO Liderler Zirvesi'ne katılan Duda, Ukrayna'nın NATO üyelik sürecine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Ukrayna'nın NATO üyelik kararının sadece Ukrayna halkı ve NATO üyesi ülkeler tarafından alınabileceğini vurgulayan Duda, "Dışarıdan hiç kimse Ukrayna'nın NATO üyeliği kararını engelleyemez. Bir ülkenin ittifaka katılıp katılmayacağına karar veren NATO üyeleri ve ilgili ülke toplumunun dışında hiç kimse." dedi.

Duda, NATO'nun Ukrayna'yı desteklediğini ve Ukrayna'nın NATO yolundan geri dönmeyeceğinin altını çizdi.

İtalyan gazeteci, Meloni'nin boyuyla dalga geçti olanlar oldu! İtalyan gazeteci, Meloni'nin boyuyla dalga geçti olanlar oldu!

"Washington'daki zirvenin Ukrayna'nın NATO yolundan geri dönmeyeceğinin göstergesi olacağına inanıyorum." diyen Duda, Ukrayna halkının da ittifaka katılmak istediğini kaydetti.

Duda, "NATO'da Ukrayna'ya ilişkin tek soru ülkenin ne zaman ittifaka katılacağı. Devam eden bir savaş var. Ukrayna diğer ittifak üyeleriyle eşit şartlarda üye olmalı. Aksi takdirde NATO da savaşa dahil olmuş olur, bunu da kimse istemez." şeklinde konuştu.

Duda'nın bu açıklaması, Ukrayna'nın NATO üyelik sürecinde önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Duda'nın sözleri, Rusya'ya da Ukrayna'nın NATO üyelik kararını engelleyemeyeceği mesajı veriyor.

Editör: Utku Çelik