banner112

Soyer: Yazıklar olsun!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, bin 18 konut ve 54 iş yerini kapsayan Örnekköy Kentsel Dönüşüm Projesi 3. ve 4. etap temel atma töreninde kentsel dönüşümde uygulanan kooperatif modeline dava açan iki meclis üyesine ateş püskürdü.

Soyer: Yazıklar olsun!

İmkansızlıklar ortamında büyük işler başardıklarını ifade eden Soyer, “Yazılar olsun! Bu kriz ortamına olağanüstü çözüler üretiyorsunuz, vatandaşlarınızı mutlu etmeye çalışıyorsunuz ama birileri siyaseten ve şahsen birilerine zarar vermek için bu kente verecekleri zararı hiç umursamıyor. Biz bunlarla hiç vakit kaybetmeden yolumuza devam ediyoruz” dedi.

Soyer: Güneş Balçıkla Sıvanmıyor

Temel atma töreninde, TCDD ile İBB arasında yaşanan Lale Durağı gerginliğinden kooperatif modeline açılan davalara kadar tüm eleştirilere değinen ve hepsine sert bir dille tepki gösteren Soyer, “Belediyemizin yıllarca ihmal edilen kentsel dönüşüm konusundaki ısrarlı ve başarılı çalışmaları hakkında yapılan eleştirileri hayretle izliyorum. Bu çalışmaları gölgeleyen bazı şeylere değinmek istiyorum. Bu eleştirileri yapanlar ya İzmir’de yaşamıyor, ya bizimle aynı dili konuşmuyor ya da gerçeğin görülmesini istemiyor. Ama güneş balçıkla sıvanmıyor. İBB ve İZBETON kentsel dönüşümde yeni bir sayfa açtı. 6 bölgede kentsel dönüşüm çalışmalarına devam ediyoruz. Biz bunları inşaat sektörünün nefesinin tüketildiği ekonomik koşullarda yapıyoruz. Müteahhitlerin teklif dahi veremediği bir dönemde, mazeretlerin arkasında sığınmadan kalıcı çözümler üretiyoruz ve bir ilk olan kooperatif modelini uyguluyoruz. Geçtiğimiz hafta İZBAN ortağımız TCDD açıklama yapmış. ‘Lale Mahallesi İZBAN Durağı’nın yer teslimini yapmak için 25 km ötede Katip Çelebi Üniversitesi durağını bekliyoruz’ demiş ve eklemiş, ‘Hizmet yerine laf üreten İBB, algı oluşturmaya çalışıyor.’ Arada tam 25 km var. İki mesel arasında bağlantı olmaması şöyle dursun, Türkiye Cumhuriyeti’nin sayın bir kurumu, yasal ortağımız bu şehrin büyükşehir belediyesi için böyle bir üslup kullanabilir mi ya da neden böyle bir üslup kullanabilir anlamak mümkün değil. İki meclis üyemiz, ‘Çıkar amaçlı organize suç örgütü kurmak, ihalesiz iş görme ve ihale kanununa muhalefet, görevi kötüye kullanma ve yolsuzluk’  suçlamalarıyla Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuş. Yazılar olsun! Bu kriz ortamına olağanüstü çözüler üretiyorsunuz, vatandaşlarınızı mutlu etmeye çalışıyorsunuz ama birileri siyaseten ve şahsen birilerine zarar vermek için bu kente verecekleri zararı hiç umursamıyor. Biz bunlarla hiç vakit kaybetmeden yolumuza devam ediyoruz. Kimsenin hakkını ranta kurban etmeden yepyeni mahallelerini kuruyoruz. Bu saatten sonra da ne ekonomik kriz ne artan maliyetlerle bu özverili çalışmalar… İzmir’de dönüşüm başlamıştır. Diliyorum ki bu dönüşüm ulusal bir dönüşün de başlangıcı olur. Bu yüzden de birilerini rahatsız etmeye devam eder” dedi.

YORUM EKLE

banner101

banner100