Muharrem İnce adaylığını resmen açıkladı

Muharrem İnce tartışmalara ilişkin yeni bir açıklama yaptı.

Muharrem İnce adaylığını resmen açıkladı

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, CHP Genel Başkanlığı’na aday olduğunu açıkladı.Muharrem İnce bugün düzenlediği basın toplantısında "CHP'nin 36. olağan kurultayın sonuçları Türkiye için çok önemlidir. Kurultaya giderken parti içi tartışmalarda olmayacağım, kurultayda adayım" dedi.
Genel başkan ve Parti Meclisi'nin (PM) belirleneceği CHP 36. Olağan Kurultayı'na 3-4 Şubat'ta Ankara Spor Salonu'nda yapılacak. Ana temasının "adalet ve cesaret" olarak belirlendiği kurultayda, aday adaylığı için ortaya çıkan ilk isim, eski İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal oldu.
CHP Tüzüğüne göre, toplam delege sayısının yüzde 10'unun imzasıyla genel başkanlık başvurusunda bulunması gereken Kocasakal'ın, yaklaşık 120 imzayı toplayabilmek için çalışma yaptığı, çeşitli görüşmeler gerçekleştirdiği öğrenildi. Parti kulislerinde, Kocasakal'ın yeterli imzayı toplaması "sürpriz" olarak görülüyor.
Kurultayda, Kılıçdaroğlu'nun karşısına çıkabilecek en güçlü adayın, partinin 5 Eylül 2014'te yapılan 18. Olağanüstü Kurultayı'nda aday olan Yalova Milletvekili Muharrem İnce ise bugün adaylığını açıkladı. İnce, 18. Olağanüstü Kurultay'da 177 delegenin imzasıyla genel başkanlığa aday olmuş, sürpriz bir çıkış yaparak 415 oy almıştı. 944 delegenin imzasıyla genel başkan adayı olan Kılıçdaroğlu ise 740 oy alarak yeniden genel başkan seçilmişti.
CHP'nin 16-17 Ocak 2016'da yapılan 35. Olağan Kurultayı'nda ise İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın gerekli delege sayısına ulaşamaması üzerine Kılıçdaroğlu tek aday olarak seçime girmişti.
Anamuhalefet partisinde, başta İstanbul ve İzmir il kongreleri olmak üzere ortaya çıkan tablo, PM üyeliği yarışının da hareketli geçeceğini gösteriyor. Partide, PM'ye girmek isteyenlerin de yoğun bir kulis çalışması yürüttüğü ifade ediliyor.
CHP'de PM üyeliğine seçilmek, Genel Başkanın oluşturacağı MYK'da yer alabilmenin de önünü açıyor. Genellikle "çarşaf liste"nin tercih edildiği kurultaylarda, 60 PM üyesi belirleniyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2018, 13:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER