banner112

İYİ Parti'li Çıray’dan ‘beka’ çıkışı

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Çiğli'de kahvaltılı bir toplantı düzenledi. Millet İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı CHP’li Tunç Soyer, Eski Bakan Suat Çağlayan, CHP Çiğli Belediye Başkan Adayı Utku Gümrükçü, CHP İl Başkanı Deniz Yücel ve İYİ Parti İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar’ın katıldığı toplantıya CHP ve İYİ Parti’den çok sayıda davetli ilgi gösterdi.

İYİ Parti'li Çıray’dan ‘beka’ çıkışı

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Cumhur İttifakı’na ‘beka’ gündemi ve ‘terörist’ polemiği üzerinden yüklendi. “Hem uyguladığınız stratejilerle, sırf seçim kazanmak uğruna milletin yüzde ellisini ötekileştireceksiniz, muhalefeti topyekun düşmanlaştıracaksınız. Hem de ülkede beka tehlikesi var diyeceksiniz. Öyle bir tehlike varsa milletin yarısını niye ötekileştiriyorsunuz? Muhalefeti niye düşmanlaştırıyorsunuz?” diyen Çıray, HDP konusunda da sert konuştu. Çıray, “Devlet sizin elinizde, HDP’nin terörle ilişkisi varsa niye Yargıtay Başsavcılığı’na müracaat etmiyorsunuz. Bu ikiyüzlü bir siyasettir. Doğruysa gereğini yapın, ama değilse susun. Bu vatandaşının kalbini kıran bir siyasettir” dedi.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Çiğli'de kahvaltılı bir toplantı düzenledi. Millet İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı CHP’li Tunç Soyer, Eski Bakan Suat Çağlayan, CHP Çiğli Belediye Başkan Adayı Utku Gümrükçü, CHP İl Başkanı Deniz Yücel ve İYİ Parti İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar’ın katıldığı toplantıya CHP ve İYİ Parti’den çok sayıda davetli ilgi gösterdi. Yakın dönem Türk siyasetiyle ilgili çarpıcı analizler ve değerlendirmeler yapan Aytun Çıray, AKP’nin 17 yıllık iktidarının çok partili hayata geçildiğinden beri görülmemiş bir olgu olduğunu, 2023 Haziran’ının sonuna kadar sürdüğü takdirde tam 21 yıla ulaşacağını vurguladı.

Beka tehlikesi varsa niye ötekileştiriyorsunuz

Çıray, son günlerin en önemli gündem maddesi ‘beka’ konusu ve ‘terörist’ polemiğine de atıfta bulunurken, “Burada ironik olan şey; hem uyguladığınız stratejilerle, sırf seçim kazanmak uğruna milletin yüzde ellisini ötekileştireceksiniz, muhalefeti topyekun düşmanlaştıracaksınız. Hem de ülkede beka tehlikesi var diyeceksiniz. Öyle bir tehlike varsa milletin size oy vermeyen diğer yarısını niye ötekileştiriyorsunuz? Muhalefeti niye düşmanlaştırıyorsunuz?” dedi.

Yeni Zelanda metnine niye ortak imza attınız

HDP konusunda da net konuşan İYİ Partili Aytun Çıray, “HDP=PKK diyeceksiniz…Yani HDP’yi gayrimeşru ilân edeceksiniz. Sonra Yeni Zelanda’da meydana gelen terör saldırısı metnine HDP ile birlikte ortak imza atacaksınız. Devlet sizin elinizde, HDP’nin terörle ilişkisi varsa niye Yargıtay Başsavcılığına müracaat etmiyorsunuz. Bu ikiyüzlü bir siyasettir. Doğruysa gereğini yapın, ama değilse susun. Bu vatandaşın kalbini kıran bir siyasettir” ifadelerini kullandı.

AKP sosyal depresyona yol açtı

Çıray, AKP’nin 17 yılının büyük bir sosyal depresyona yol açtığını belirtirken, “70’lerin sonlarından beri Türkiye’nin sosyal-siyasi sahnesini dolaylı ve doğrudan takipçisiyim… Referandumlar esnasında bir problem ve istikrarsızlık kaynağı olarak gösterilen koalisyon hükümetlerinin yönettiği Türkiye’yi yaşadım. İnanın 2001-2002’de yaşanan akut derin ekonomik kriz döneminde bile insanımızın bu kadar derin bir umutsuzluk, yorgunluk ve tükenmişlik kıskacına girdiğine, mutsuzluğun onun çehresine böylesine belirgin bir şekilde yerleştiğine şahit olmadım” diye konuştu.

Fakir fukara ile alay ediyor

İYİ Partili Çıray, AKP’nin hiçbir zaman gerçek anlamda reformist ve yenilikçi olmadığını, yoğun propagandaya dayalı basit beyin yıkama taktikleriyle ilerlediğini vurguladı. Ancak artık bazı gerçeklerin örtülemediğini kaydeden Çıray, “varlık kuyruğu” tartışmalarına da değindi. Çıray, “İçinde hıyar satılan çadırların önündeki kuyruğu varlık kuyruğu diye tanımlamak apaçık fakir fukara garip gureba ile alay etmektir” diye konuştu.

Soyer’den üreticiye 1 milyar sözü

Millet İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı CHP’li Tunç Soyer ise fabrikaların özelleştirilmesi ve gıda ithalatını eleştirdi, “Fabrikaların satılması, patates ithalı bir kader değil tercih. Ama biliyoruz ki başka bir tercih mümkündür” dedi. Üreticinin desteklenmesinin önemine dikkat çeken Soyer, İzmir Büyükşehir Belediylesi’nin 5 yıllık sürede üreticiden yaptığı 470 milyon TL’lik alım miktarını 1 milyar TL’ye çıkaracağı sözünü verdi.

YORUM EKLE

banner96

banner97