İşte belediye meclislerinin dağılımı

İzmir'de belediye meclis üyeliği seçimlerinde, ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Kiraz'da İYİ Parti'nin adayını destekleyen CHP, burada tarihinde ilk kez meclis üyesi çıkaramadı.

İşte belediye meclislerinin dağılımı

İzmir'de belediye meclis üyeliği seçimlerinde, ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Kiraz'da İYİ Parti'nin adayını destekleyen CHP, burada tarihinde ilk kez meclis üyesi çıkaramadı. DSP'nin İzmir'de meclis üyesi çıkardığı tek ilçede Kiraz oldu. Narlıdere'de Cumhur İttifakı yalnızca bir meclis üyesi çıkarabildi. AKP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci ile Denizli Büyükşehir Belediyesi'nde görev yapan Erhan Çalışkan, Balçova'dan meclis üyesi seçildi.

İzmir'deki beledeye meclis üyeliği dağılımında ilginç sonuçlar alındı. Balçova'da meclis çoğunluğunu CHP elde etti. İlçede CHP, meclis üyeliği için yüzde 65.07'lik oy oranını yakalarken, AKP ise yüzde 27.02 ile ikinci parti oldu. Resmi olmayan sonuçlara göre CHP mecliste 20, AKP ise 5 üye ile hizmet verecek. 2014 yerel seçimlerinde CHP'den meclis üyesi seçilen engelli Sinem Kılıç, yeniden seçilmeyi başardı. Balçova'daki bir diğer sürpriz ise AKP'nin İzmir Büyükşehir Belediye başkan adayı Nihat Zeybekci'nin Denizli'de belediye başkanlığı yaptığı dönemde, belediye başkan yardımcısı olan Erhan Çalışkan, Baçlova'da meclis üyesi seçildi.

Bayraklı'da eski AKP'li VE MHP'li CHP listesinde

Bayraklı ilçesinde CHP 24, AK Parti ise 13 belediye meclis üyesi çıkardı. Bayraklı'da da AK Parti'nin 2014 yerel seçimlerindeki ilçe belediye başkan adayı İsmail Sarı ile MHP'nin 2014 seçimlerindeki belediye başkan adayı Mehmet Toptaş, kontenjan aday olarak listeye girdi. Her iki isim de CHP'nin meclis üyesi olarak 5 yıl boyunca görev yapacak. Bornova'da CHP 24, AK Parti de 13 meclis üyesi çıkardı. Buca'da da meclis çoğunluğu CHP'de. Resmi olmayan sonuçlara göre CHP'nin meclis üye sayısı 22 olurken, AK Parti ise 15 üye seçtirebildi. Çeşme'de de CHP 10, AK Parti ise 5 üyeye sahip oldu. Çiğli'de CHP 22 meclis üyesi çıkarırken, AK Parti ise 9 üyede kaldı.

Nilay Kökkılıç da meclis üyesi

Güzelbahçe'de CHP 13 meclis üyesi çıkardı. Listeye yazılan 6 kadından 5'i seçilerek meclise girmeyi başardı. Güzelbahçe'den belediye başkan aday adayı olan avukat Nilay Kökkılıç da birinci sıradan seçildi. AKP ise yalnızca 2 meclis üyesi çıkarabildi

En genç üye Karabağlar'da

Karabağlar'da da CHP 23, AKP ise 14 meclis üyesi çıkardı. İzmir'deki en genç meclis üyesi de yine Karabağlar'da seçildi. 22 yaşındaki Dila Koyurga, 5 yıl görev için seçmenden onay aldı. Karaburun'da da CHP 7, AKP de 4 meclis üyesi çıkardı. Karşıyaka'da, meclis üyesi çoğunluğunu CHP yakaladı. CHP 32 üye çıkarırken, AKP ise 5'te kaldı. AKP Engelli Koordinasyon Merkezi eski İl Başkanı Ahmet Uğur Baran, Karşıyaka'da birinci sıradan seçilerek meclise girdi. Baran, ilçede vatandaşların hayallerini gerçekleştirmek için çalışacaklarını söyledi. Kesin olmayan sonuçlara göre, Baran, Büyükşehir Belediye Meclisi'ne de gidecek. AKP en son 2004 yerel seçimlerinde Karşıyaka'dan Büyükşehir'e üye gönderdi.

Kemalpaşa'da meclis üstünlüğü AKP'de

Kemalpaşa'da belediye başkanlığı yarışın yüzde 45.72 oy oranı ile önde bitiren CHP'li Rıdvan Karakayalı, meclis üstünlüğünü AKP'ye kaptırdı. CHP'nin meclis üyeliğinde aldığı yüzde 44.20 oy oranına karşın, AKP yüzde 44.74 oy oranı ile 3 kontenjan hakkını kazanarak, 17 meclis üyesi çıkardı. CHP'nin üye sayısı 14'te kaldı.

CHP Kiraz'da ilk kez meclis üyesi çıkaramadı

Kiraz'da aday çıkarmayarak İYİ Parti'nin adayı Mehmet Emin Avşar'ı destekleyen CHP, tarihinde ilk kez burada meclis üyesi çıkaramadı. DSP'nin adayı Salim Özkarakaş seçilemedi, ancak yüzde 40.98 oy oranı ile meclise 6 üye göndermeyi başardı. AKP de 9 üye çıkardı. Konak'ta da CHP 27, AKP 10 meclis üyesi çıkardı.

Menderes'te AKP itiraz edecek

Menderes'i CHP'ye kaptıran AKP, ilçede tüm sandıklara itiraz edeceğini açıkladı. İlçe Başkanı Mehmet İmre, kesin sonuçların, itirazın ardından netleşeceğini söyledi. Resmi olmayan sonuçlara göre ilçede AKP, 6, CHP ise 19 meclis üyesi çıkardı.

Narlıdere'de Cumhur İttifakı'nın yalnızca 1 üyesi seçildi

Narlıdere'de de ilginç bir tablo ortaya çıktı. Cumhur İttifakı'nın adayı MHP'li Hüseyin Kocabıyık, yüzde 16 oranında oy aldı. Cumhur İttifakı'nın meclis üyeliği oyu ise yüzde 15.66. Buna göre Narlıdere'de CHP 24, MHP ise yalnızca 1 üye çıkarabildi. Millet İttifakı adayı İYİ Partili Salih Atakan Duran'ın belediye başkanlığını kazandığı Tire'de ittifak meclis üyeliğinde 15, AKP ise 10 sandalye sayısını yakaladı. Millet İttifakı'nın meclis üyesi aday listesine göre, seçilen 15 üyeden 7'si CHP'li.

MHP Dikili'de 5 üye çıkardı

Bayındır'da AK Parti 10, CHP ise 5 meclis üyesi çıkardı. Bergama'da ise resmi olmayan sonuçlara göre, CHP'nin 14 meclis üyesi, AKP ise 17 meclis üyesi bulunuyor. Beydağ'da da CHP'nin 7, AKP'nin ise 4 meclis üyesi çıkardığı kaydedildi. Kınık'ta CHP 6, AKP 9 meclis üyesi kazandı. Ödemiş'te de CHP 18 üye çıkarırken, AK Parti 13 ismi meclise gönderdi. Seferihisar'da CHP 10, AKP 5 üye çıkardı. Torbalı'da CHP 18, AKP13 meclis üyeliği elde etti. Selçuk'ta, CHP 10, AKP 5, Urla'da CHP 20, AKP 5, Foça'da CHP 10, MHP 5, Gaziemir'de CHP 20, AKP 11, Menemen'de CHP 19, AKP 12, Dikili'de CHP 10, MHP 5, Çiğli'de CHP 22, AKP 9 meclis üyesi çıkardı. DHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner92